XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Pierwsze w Polsce Regionalne Centrum Ekoenergetyczne powstało na Opolszczyźnie

Pierwsze w Polsce Regionalne Centrum Ekoenergetyczne powstało na Opolszczyźnie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W Łosiowie (opolskie) otwarto w czwartek Regionalne Centrum Ekoenergetyczne. Placówka na bazie istniejącego Ośrodka Doradztwa Rolniczego jest pierwszą taką inicjatywą w Polsce. Będzie się zajmować edukacją i doradztwem w zakresie energii odnawialnej.

"Głównym celem jest edukacja i informacja. Tu będzie rozwijający się coraz bardziej system doradztwa. Rolnik, czy przedsiębiorca, który będzie chciał użyć u siebie energii odnawialnej tutaj uzyska pełną wiedzę. To jest cel główny" - powiedział PAP główny specjalista ds. energii odnawialnej w urzędzie marszałkowskim woj. opolskiego, Marian Magdziarz,

Centrum powstało na bazie istniejącego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. O wyborze Łosiowa zdecydowało przekazanie ośrodków doradztwa w całej Polsce pod skrzydła urzędów marszałkowskich, a także istniejąca na miejscu infrastruktura. "Mamy tu doskonałą bazę, którą można rozwijać i modernizować. Jest funkcjonujący system i kadry, oraz sieć doradców w całym województwie" - argumentował Magdziarz.

W ocenie Magdziarza, zapotrzebowanie na wiedzę z zakresu energetyki odnawialnej jest ogromne. "Nie unikniemy unijnych dyrektyw, które nakładają na nas m.in. obowiązek wytworzenia 15 proc. energii odnawialnej. Tutaj będzie można uzyskać potrzebną wiedzę, dokonać symulacji ekonomicznych, skorzystać z usług fachowych doradców" - zaznaczył.

Lokalizacja ośrodka w Łosiowie pozwoli też na stworzenie warunków do kształcenia specjalistów i do edukacji młodzieży w warunkach pobytowych (ośrodek dysponuje m.in. XIX wiecznym pałacem). Magdziarz podkreślił, że istniejące budynki zostaną zmodernizowane z użyciem technologii energooszczędnych. Na miejscu powstanie mała biogazownia, oraz elektrownie wiatrowe i słoneczne.

Takie - w pełni funkcjonujące - ekologiczne elektrownie będą doskonałą pomocą dla naukowców, którzy będą prowadzić badania z ich wykorzystaniem. "Trudno jest prowadzić doświadczenia na dużych, komercyjnych instalacjach tego typu, bo one muszą po prostu produkować energię i zarabiać. Tutaj zyskujemy nieoceniona pomoc do realizacji badań naukowych" - zaznaczył w rozmowie z PAP prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Opolskiego, prof. Piotr Wieczorek.

Na początek centrum zajmie się głównie edukacją. Od nowego semestru studia podyplomowe rozpoczną nauczyciele, później wykładowcy Uniwersytetu Opolskiego będą także kształcić specjalistów obsługujących ekologiczne elektrownie. "Firmy produkujące takie urządzenia już poszukują fachowców do ich serwisowania. To jest właściwe miejsce, żeby ich szkolić" - ocenił Magdziarz.

Pełne uruchomienie centrum zajmie 2-3 lata. "Takie było założenie, że centrum nie powstanie w jednym momencie. Wszystkie koszty - ponad 40 milionów zł - muszą być rozłożone w czasie. Musimy sięgnąć do funduszy europejskich i wypracować wkład własny do budżetu województwa" - zapowiedział.

Na razie na uruchomienie centrum nie wydano wielkich pieniędzy z budżetu. "To jest kilkadziesiąt tysięcy, plus pieniądze z funduszy europejskich na projekty szkoleniowe, oraz nieoceniona społeczna pomoc naukowców i prywatnych przedsiębiorców. Prawdziwe duże środki zostaną uruchomione w miarę przygotowania projektów unijnych" - powiedział Magdziarz.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pierwsze w Polsce Regionalne Centrum Ekoenergetyczne powstało na Opolszczyźnie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!