Pierwszy w Polsce samorządowy klaster energii - idea, organizacja i pieniądze

Pierwszy w Polsce samorządowy klaster energii - idea, organizacja i pieniądze
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Naszym długofalowym celem jest, aby produkcja energii elektrycznej z OZE usytuowanych w klastrze co najmniej osiągnęła poziom konsumpcji energii elektrycznej na terenie gmin-członków klastra. Oceniamy, że aby ten cel zrealizować musimy zbudować źródła OZE o mocy około 15 MW - mówi Jacek Ryński, członek rady nadzorczej spółki Olszyna PS Energetyka Odnawialna, koordynatora Klastra Energii Odnawialnej Ziemi Łużyckiej.

Pięć dolnośląskich gmin - Olszyna, Gryfów Śląski., Leśna, Siekierczyn, Lubań - powołało Klaster Energii Odnawialnej Ziemi Łużyckiej w sytuacji , gdy podstawy formalno-prawne działania klastrów energii w Polsce nie są jeszcze w pełni ukształtowane. Dlaczego mimo to gminy zdecydowały się, według pana wiedzy, na powołanie klastra?


- Klaster Energii Odnawialnej Ziemi Łużyckiej, pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie w Polsce realizowane przez samorządy, powstał na podstawie ustawy o OZE. Zgodnie z tą ustawą jest cywilnoprawnym porozumieniem gmin, co oznacza tyle, że gminy zawarły umowę o współpracy w ramach klastra, którego koncepcja został wcześniej zaakceptowana przez rady gmin.

Nie zatrzymaliśmy się na etapie podpisania listu intencyjnego, co charakteryzuje obecnie wiele inicjatyw związanych z tworzeniem klastrów energii w Polsce. Postanowiliśmy zacząć działać już teraz, mimo że zapewne pojawią się nowe rozwiązania regulujące klastry energii, bo energetyka odnawialna to obecnie jeden z głównych nurtów rozwoju energetyki na świecie i sądzimy, że jeśli będą się pojawiały nowe regulacje, to raczej sprzyjające rozwojowi klastrów niż go hamujące.

Moim zdaniem energetyka rozproszona oparta na OZE stanie się wiodącym nurtem rozwoju energetyki w Polsce na poziomie samorządowym. Wracamy do korzeni, czyli do energetyki rozproszonej.

Jakie były konkretne przesłanki powołania klastra i jakie cele stawiają przed sobą członkowie klastra, czyli najkrócej rzecz ujmując: co chcecie osiągnąć?


- Naszym długofalowym celem jest, aby produkcja energii elektrycznej z OZE usytuowanych w klastrze co najmniej osiągnęła poziom konsumpcji energii elektrycznej na terenie gmin-członków klastra. Oceniamy, że aby ten cel zrealizować musimy zbudować źródła OZE o mocy około 15 MW.

Zamierzamy także zainwestować w magazyny energii , tak na poziomie koordynatora klastra, którym jest spółka komunalna Olszyna PS Energetyka Odnawialna, utworzona przez gminę Olszyna i firmę Polski Solar Holding, jak i na poziomie mieszkańców gmin.
[...]

W dalszej części rozmowy:
- Na co samorządom klastry energii?
- Czy przyłączenia źródeł wytwórczych mogą być barierą rozwoju klastra?
- Dlaczego, zdaniem Jacka Ryńskiego, rozwoju energetyki rozproszonej nie da się zatrzymać?
- Ile będzie kosztować utworzenie Klastra Energii Odnawialnej Ziemi Łużyckiej?
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pierwszy w Polsce samorządowy klaster energii - idea, organizacja i pieniądze

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!