Piotr Kańtoch, wiceprezes Grupy Powen-Wafapomp: barierą dla rozwoju mogą być olbrzymie koszty energii

Piotr Kańtoch, wiceprezes Grupy Powen-Wafapomp: barierą dla rozwoju mogą być olbrzymie koszty energii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Co może być kołem zamachowym dla całej polskiej gospodarki, to trudno przewidzieć. Raczej wątpię w to, że będziemy hubem europejskim w rozwoju nowoczesnych technologii. W dużej mierze nasza gospodarka opiera się o tradycyjne gałęzie przemysłu - zaznacza w rozmowie z portalem WNP.PL Piotr Kańtoch, wiceprezes Grupy Powen-Wafapomp.

  • Piotr Kańtoch wskazuje, że z perspektywy Grupy Powen-Wafapomp istotne jest to, co dzieje się w tradycyjnych branżach przemysłu.
  • Krótkookresowo - jeżeli nic się nie zmieni - w górnictwie będą realizowane inwestycje. Natomiast w dłuższej perspektywie czasowej pojawi się problem związany z kurczeniem się polskiego górnictwa.
  • Piotr Kańtoch zaznacza przy tym, że ciężarem będzie też odstawianie starych bloków energetycznych.

W czym upatruje pan największy - dotychczas niewykorzystany lub wykorzystany w zbyt małym stopniu - potencjał wzrostu polskiej gospodarki w horyzoncie najbliższych 5-7 lat?

- Trudno powiedzieć. Z naszego punktu widzenia ten potencjał będzie się kurczył. Jesteśmy bowiem dostawcą do tradycyjnych gałęzi przemysłu, a energetyka tradycyjna oraz górnictwo to jednak raczej branże schyłkowe.

Czytaj także: Prof. Krystian Probierz: Musimy budować nowe kopalnie

A co może być kołem zamachowym dla całej polskiej gospodarki, to trudno przewidzieć. Raczej wątpię w to, że będziemy europejskim hubem w rozwoju nowoczesnych technologii. W dużej mierze nasza gospodarka opiera się o tradycyjne gałęzie przemysłu. Jeżeli chodzi o eksport naszych rozwiązań i technologii, to może on dać utrzymanie obecnej sytuacji, a nie jakiś znaczący rozwój.

Co może stać się największą barierą dla rozwoju polskiej gospodarki?

- Z naszego punktu widzenia istotne jest to, co dzieje się w tradycyjnych branżach przemysłu. I krótkookresowo - jeżeli nic się nie zmieni - w górnictwie będą realizowane inwestycje. Natomiast w dłuższej perspektywie czasowej pojawi się problem związany z kurczeniem się polskiego górnictwa.

Ciężarem będzie również odstawianie starych bloków energetycznych. Nie buduje się u nas bloków gazowych. Barierą dla rozwoju mogą być olbrzymie koszty energii. Możliwe, że najwyższe w Europie.

Jak obecnie sytuacja gospodarcza wpływa na waszą działalność?

- U nas to idzie falami. Rok 2017 był rekordowy pod względem zamówień. W 2018 roku wiele tematów i realizacji przesunęło się z kolei na rok 2019. Nie jest źle, ale nie ma też podstaw do świętowania.

Zobacz również: Poseł Krzysztof Gadowski o problemach górnictwa, imporcie węgla i o tym, czy budować nowe kopalnie

Jakich wyników spodziewacie się w 2019 roku?

- Sądzę, że rok 2019 będzie lepszy od roku poprzedniego. Natomiast trzeba zaznaczyć, że nadmiar zamówień również nie jest taki dobry. Nie jesteśmy bowiem w stanie skokowo zwiększyć produkcji. Zmieniamy nieco swoją koncepcję działania i stawiamy na większą specjalizację.

Nauczeni doświadczeniem, stwierdziliśmy, że trzeba bardziej selektywnie podchodzić do rynku. Nie da się bowiem robić wszystkiego na raz. Wiele inwestycji zostało poprzesuwanych z roku 2018 na rok 2019. Sporo projektów i kontraktów czeka jeszcze na rozstrzygnięcie.

A zmieniła się sytuacja rynkowa - wyższe są teraz koszty energii, koszty pracy i materiałów. U nas w firmie płace także poszły w górę. Rok 2018 zamknęliśmy na plusie.

Liczymy na sprzedaż eksportową, ale raczej, żeby utrzymać dotychczasowy poziom sprzedaży, niż odnotować zdecydowanie większy wzrost. Trzeba bowiem pamiętać, że ekspansja zagraniczna i wchodzenie na nowe rynki też wiele kosztują.

Rozmawiał: Jerzy Dudała
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Piotr Kańtoch, wiceprezes Grupy Powen-Wafapomp: barierą dla rozwoju mogą być olbrzymie koszty energii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!