PKE i ZA Kędzierzyn wybudują elektrownię poligeneracyjną

PKE i ZA Kędzierzyn wybudują elektrownię poligeneracyjną
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Południowy Koncern Energetyczny i Zakłady Azotowe Kędzierzyn wybudują elektrownię opartą na zgazowaniu węgla. Oprócz prądu i ciepła jej produktem ma być gaz na potrzeby zakładów chemicznych.

Głównym celem nowej elektrowni, która ma powstać w Kędzierzynie-Koźlu ma być zastąpienie dotychczasowej gospodarki energetycznej ZA Kędzierzyn i wyeksploatowanych jednostek wytwórczych wspólnym, nowoczesnym kompleksem energetycznym - pisze "Gazeta Prawna".

Ze strony Południowego Koncernu Energetycznego (PKE) w projekcie weźmie udział Elektrownia Blachownia. Przedsięwzięcie może być bazą do stworzenia tam elektrowni zeroemisyjnej, gdzie dwutlenek węgla byłby wychwytywany i lokowany, np. w strukturach geologicznych pod ziemią.

Analizy dowodzą, że wychwytywanie CO2 jest znacznie tańsze w przypadku bloków energetycznych opartych na zgazowaniu węgla niż w przypadku klasycznych kotłów węglowych. Właśnie na zastosowanie technologii CCS, czyli wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla, projekt mógłby uzyskać unijne wsparcie.

Projekt PKE i Zakładów Azotowych Kędzierzyn to poligeneracja, gdzie produktem wytwarzanym z węgla kamiennego byłby prąd (158 megawatów), ciepło (174 megawaty) i gaz syntezowy dla zakładów, w ilości wystarczającej np. do produkcji 0,5 mln ton metanolu rocznie. Obecnie metanol nie jest w Polsce produkowany, a jego roczne zużycie to 320-340 tys. ton, w całości pochodzące z importu. Koszty inwestycji wstępnie szacuje się na 900 mln euro.

Szefowie obu firm podpisali list intencyjny w tej sprawie. Koncepcja została ogłoszona już wcześniej i zgłoszona jako projekt ubiegający się o unijne dofinansowanie z puli przeznaczonej na tzw. instalacje demonstracyjne w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla.

Inny projekt, który mógłby być jedną z 12 europejskich instalacji demonstracyjnych, zgłosiła grupa BOT. Według danych Ministerstwa Gospodarki, zakłada on budowę nowego zeroemisyjnego bloku energetycznego o mocy 858 megawatów, opartego na węglu brunatnym. Koszty szacowane są na ok. 350 mln euro.

Południowy Koncern Energetyczny SA, wchodzący w skład holdingu Tauron Polska Energia, jest drugim pod względem wielkości producentem energii w kraju. Dysponuje 14-procentowym udziałem w krajowej zainstalowanej mocy elektrycznej i ma 16 proc. rynku ciepła w woj. śląskim.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PKE i ZA Kędzierzyn wybudują elektrownię poligeneracyjną

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!