XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

PKE i ZAK chcą budować supernowoczesną elektrownię

PKE i ZAK chcą budować supernowoczesną elektrownię
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Południowy Koncern Energetyczny SA (PKE) i Zakłady Azotowe Kędzierzyn SA (ZAK) chcą wspólnie wybudować supernowoczesną elektrownię poligeneracyjną z zerową emisją dwutlenku węgla. Będzie to pierwsza na świecie tego typu elektrownia - twierdzi firma.

"ZAK i PKE wspólnie wybudują pierwszą na świecie zeroemisyjną elektrownię poligeneracyjną. Dzięki innowacyjnym technologiom zgazowania węgla oraz wychwytywania i składowania CO2 elektrownia będzie wytwarzać nie tylko prąd i ciepło, ale również gaz syntezowy niezbędny w naszej produkcji" - powiedział prezes ZAK, Krzysztof Jałosiński. Elektrownia zlokalizowana w Kędzierzynie zabezpieczy potrzeby ZAK pod względem ciepła i gazu syntezowego.

Supernowoczesny zakład nie będzie wprowadzał do atmosfery dwutlenku węgla. Tak produkowany prąd będzie tańszy, m.in. ze względu na brak konieczności płacenia za emisję gazów cieplarnianych. "Chcemy nie tylko nie płacić za emisję CO2, ale dodatkowo wykorzystać unijne fundusze na budowę takiego czystego ekologicznie zakładu" - zaznaczył Jałosiński.

Unia Europejska ma zamiar wesprzeć finansowo 10-12 tego typu supernowoczesnych projektów. Na ten cel w unijnym budżecie przeznaczono ok. 10 miliardów euro. Inicjatorzy budowy liczą, że z tej kwoty na kędzierzyńską instalację uda się pozyskać ok. półtora miliarda.

W poniedziałek w Opolu prezes ZAK, wraz z wojewodą opolskim, marszałkiem województwa i starostą kędzierzyńskim spotkał się z dziennikarzami. Celem spotkania było poinformowanie o powstaniu "koalicji" wspierającej i lobbującej na rzecz projektu. Pod koniec marca delegacja władz i zarządu ZAK jedzie do Brukseli, aby tam namawiać do dofinansowania projektu budowy elektrowni.

Elektrownia, która ma powstać w Kędzierzynie, będzie kosztować prawie 6 miliardów zł. Ma być instalacją demonstracyjną, z której doświadczeń będą korzystać inne firmy. "Jeśli technologie się sprawdzą, będziemy je mogli sprzedać innym zakładom na zasadach komercyjnych" - zapowiedział prezes ZAK.

Planowana moc elektrowni to ok. 300 MW mocy elektrycznej i ok. 300 MW ciepła. Taka ilość energii cieplnej w pełni zaspokaja potrzeby ZAK. Dodatkowo w procesie zgazowania węgla powstawać będzie gaz syntezowy, który w produkcji ZAK może niemal w całości zastąpić wykorzystywany do tej pory gaz ziemny.

Część CO2 powstającego w procesie zgazowywania węgla będzie wykorzystywana do produkcji metanolu, mocznika, wodoru, a w przyszłości również paliw syntetycznych. Pozostały CO2 ma być wychwytywany i magazynowany na głębokości ponad kilometra w naturalnych podziemnych zbiornikach na terenie Jury Krakowsko- Częstochowskiej. Roczna ilość wychwytywanego i nie trafiającego do atmosfery gazu to prawie 3 miliony ton.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PKE i ZAK chcą budować supernowoczesną elektrownię

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!