PKPP Lewiatan krytykuje rozdział limitów CO2

PKPP Lewiatan krytykuje rozdział limitów CO2
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przyjęty na początku lipca przez rząd podział limitów emisji dwutlenku węgla między poszczególne branże przemysłu jest "trudny do zaakceptowania" - uważa Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych "Lewiatan".

"Przyjęte przez rząd rozporządzenie oznacza promocję podmiotów, które emitują najwięcej i nie podjęły żadnych działań w zakresie ograniczania wpływu swojej działalności produkcyjnej na środowisko" - uważa PKPP Lewiatan.

Według organizacji, rozdział limitów CO2 uderza m.in. w branżę cementową. Prezes firmy Cemex Polska (producent cementu) Luis Miguel Cantu przypomniał 8 lipca na konferencji prasowej, że sektor cementowy otrzymał przydział uprawnień do emisji CO2 na poziomie 95 proc. z 2007 r.

- Biorąc pod uwagę konieczność rozbudowy infrastruktury w kraju i rozwoju budownictwa, a także związany z tym rosnący popyt na cement, decyzja rządu wydaje się niezrozumiała - uważa Cantu.

Poinformował, że w tym roku branża cementowa w Polsce chce wyprodukować 18 mln ton tego surowca, a do 2015 r. zwiększać roczną produkcję o 7 proc. Jego zdaniem, przy obecnych limitach CO2 średnioroczny deficyt cementu w ciągu najbliższych pięciu lat może wynieść 3-4 mln ton.

Prezes Cemex Polska zwrócił uwagę, że import cementu na przykład z Egiptu będzie bardziej opłacalny niż produkcja tego surowca w Polsce przy zakupie dodatkowych uprawnień do emisji CO2.

Jego zdaniem, rząd polski przy podziale limitów CO2 nie kierował się potrzebami poszczególnych branż. Nie wziął pod uwagę m.in. możliwości rozwoju produkcji firm oraz ich potencjału do redukcji emisji dwutlenku węgla w przyszłości. Według niego, należy premiować sektory wrażliwe na zagraniczną konkurencję.

Zdaniem dyrektora Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego (PIPCH) Jerzego Majchrzaka, KE nie otrzymała od Polski propozycji strategii rozwoju dla poszczególnych branż, co było powodem tak "drastycznych" redukcji limitów.

Zgodnie z postanowieniami Komisji Europejskiej, polskie firmy w ciągu najbliższych pięciu lat będą mogły wyemitować ponad 1,4 mld ton CO2. Rocznie będzie to 208,5 mln ton.

KE zredukowała Polsce roczny limit emisji o 26,7 proc. w stosunku do puli o jaką wnioskowała (284,6 mln ton rocznie).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PKPP Lewiatan krytykuje rozdział limitów CO2

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!