Podstępny pożeracz prądu

Podstępny pożeracz prądu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W naszych domach jest coraz więcej urządzeń, które posiadają system stand-by. Komisja Europejska szacuje, że do 2010 roku roczne zużycie energii przez urządzenia pozostawione w stanie czuwania wzrośnie do 62 mld KWh, co odpowiada rocznej produkcji 20 węglowych elektrowni - alarmuje "Dziennik".

- Szacujemy, że 10 proc. energii w europejskich domach jest marnowane właśnie przez urządzenia pozostawione w trybie stand-by - mówi "Dziennikowi" Paolo Bertoldi z KE.

Wystarczy nie pozostawiać telewizorów, drukarek czy wież stereo w stanie czuwania. Naukowcy dowiedli, że kuchenka mikrofalowa zużywa podczas swojego życia więcej energii na podtrzymywanie działania wyświetlacza niż na podgrzewanie potraw. Gdyby tylko połowa urządzeń w naszych domach była wyłączana, gdy z nich nie korzystamy, zaoszczędzilibyśmy 300 mln złotych. To koszt budowy szpitala czy trzech stacji metra w Warszawie.

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że to właśnie stand-by jest jednym z najbardziej podstępnych pożeraczy energii. - Kiedy wyjeżdżam na urlop, nie zawracam sobie głowy tym, że powinienem wyciągnąć wtyczki z gniazdek. Sprzęt pozostaje w stanie czuwania, w którym zżera minimalne ilości prądu - przyznaje w rozmowie ze mną Konrad Dukowski, analityk bankowy i wielbiciel elektronicznych gadżetów.

Wyłączanie urządzeń z prądu to nie tylko korzyści dla środowiska. Szacuje się, że gdyby statystyczna polska rodzina wyłączyła tylko połowę posiadanych urządzeń, które pozostają w stanie czuwania, mogłaby rocznie zaoszczędzić ok. 60 zł. Mało? To w niejednym przypadku miesięczny rachunek za prąd.

Wagę tego problemu dostrzegły już niektóre kraje UE i starają się z nim walczyć. Brytyjskie władze rozważają nawet wprowadzenie całkowitego zakazu wyposażania domowych sprzętów w funkcję stand-by.

- My nie jesteśmy tak radykalni, nie chcemy zmuszać ludzi do wyrzucenia pilotów, a jedynie do wyłączenia tych urządzeń, z których zbyt często nie korzystamy - przekonują polscy ekolodzy. Już tylko to oznaczałoby wymierne korzyści i dla naszych portfeli, i dla środowiska. Policzono bowiem, że rocznie zużycie energii w Polsce przez urządzenia pozostawione w stanie czuwania odpowiada za milion ton dwutlenku węgla wyrzuconego do atmosfery. - A to miesięczna emisja wszystkich polskich hut - mówi "Dziennikowi" Krzysztof Gulda z Ministerstwa Gospodarki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!