Podział na unijnym rynku energii mniej radykalny

Podział na unijnym rynku energii mniej radykalny
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ministrowie ds. energii Unii Europejskiej zgodzili się dalej pracować nad alternatywną propozycją podziału firm energetycznych w UE, choć osłabia ona początkowe propozycje Komisji Europejskiej, które miały zapewnić pełną liberalizację rynku.

Chodzi o propozycję ośmiu krajów UE z Francją i Niemcami na czele, które ostro sprzeciwiają się forsowanemu przez KE podziałowi własnościowemu przedsiębiorstw z branży na spółki odpowiadające za przesył i produkcję energii. Razem, kraje te dysponują mniejszością blokującą w Radzie UE, więc ani KE, ani słoweńskie przewodnictwo nie mogą ignorować ich stanowiska.

- Zarówno propozycja KE, jak i propozycja ośmiu krajów jest dobrą podstawą do dalszych prac w przyszłości. Większość krajów chce podziału własnościowego, ale nie można zapominać o krajach, które wyraziły zastrzeżenia - powiedział po spotkaniu słoweński minister gospodarki Andrej Vizjak.

- Wiele krajów ma bardzo różnorodne punkty widzenia, ale oczywiście Komisja nie zmieniła swojego stanowiska - zaznaczył unijny komisarz ds. energii Andris Piebalgs.

Chodzi o to, jak zapewnić swobodny dostęp do europejskich sieci przesyłowych wszystkim producentom, co ma zapewnić konkurencję i zwiększyć bezpieczeństwo dostaw na wspólnym rynku z korzyścią dla konsumentów. Podział własnościowy ma sprawić, że przesył i produkcja będą zarządzane całkowicie niezależnie, co oznacza wyeliminowanie konfliktu interesów, do którego dochodzi, kiedy firma sprzedaje energię i jednocześnie kontroluje sieci.

KE byłaby ewentualnie skłonna zgodzić się na łagodniejszy wariant podziału własnościowego (unbundlingu), w którym sieci byłyby zarządzane przez całkowicie niezależnego operatora, bez formalnej utraty własności przez energetycznych gigantów. Oporna ósemka zaproponowała jeszcze słabszą "trzecią drogę", która polega na wydzieleniu spółek-córek z odrębnymi nazwami, finansami i personelem, do zarządzania produkcją i przesyłem energii.

Polska popiera podział własnościowy, choć przyznaje, że nie jest to lekarstwo na wszystkie kłopoty unijnego rynku energii. - My jesteśmy zdecydowanie bliżej bazowej propozycji KE - zadeklarował wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Przyznał jednak, że wobec różnicy zdań wśród krajów członkowskich, "trudniej teraz będzie zrealizować ten pakiet w proponowanej przez KE postaci".

- Rozszerzenie liczby opcji utrudnia jasne ustalenie zasad funkcjonowania na rynkach, a także zasad związanych z prywatyzacją czy dostępem do rynku. Nie będzie tak łatwo schować się pod parasol europejski - powiedział Pawlak.

W Polsce podział na rynku energii elektrycznej już obowiązuje, najważniejsze więc byłyby zmiany na rynku gazu. Na razie istnieje podział funkcjonalny: z Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) została wydzielona firma Gaz-System, odpowiedzialna za przesył gazu polskimi sieciami wysokiego ciśnienia.

Polscy dyplomaci zwracają natomiast uwagę na proponowaną w tym samym pakiecie przez KE klauzulę, która miała ochronić UE przed ekspansją niepożądanych inwestorów z zagranicy, np. Gazpromu. Inwestorzy mogliby przejmować kontrolę nad energetyczną infrastrukturą w UE tylko pod warunkiem, że przestrzegają unijnych reguł, czyli rozdziału produkcji i przesyłu energii. Gdyby okazało się, że "trzecia opcja" stanie się unijnym prawem, praktyczne znaczenie tej klauzuli będzie dużo słabsze.

Jednak skłonność do kompromisu ze strony KE i Słowenii jest duża, gdyż zależy im na ostatecznym porozumieniu w sprawie pakietu do końca słoweńskiego przewodnictwa w czerwcu, a to trudno sobie wyobrazić bez poparcia Francji i Niemiec.

Niespodziewanie twarde stanowisko Niemiec podważył niemiecki koncern energetyczny E.ON, który zapowiedział sprzedaż swoich sieci przesyłowych, przeprowadzając faktycznie unbundling. Komisarz Piebalgs powitał ten krok z zadowoleniem, apelując, by za tym przykładem poszły inne giganty energetyczne UE.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!