Polacy gotowi zrezygnować z ogrzewania węglem

Polacy gotowi zrezygnować z ogrzewania węglem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kolejne badania opinii publicznej jasno wskazują, że Polacy są gotowi zrezygnować z ogrzewania węglem. Zmiana ta jednak może być trudna do przeprowadzenia.

  • Dwie trzecie ankietowanych nabywców opału deklarowało w przeprowadzonym w 2019 r. badaniu poparcie dla wprowadzenia przez samorządy zakazu ogrzewania domów i mieszkań za pomocą paliw stałych, większość z nich uważała jednak, że powinno to wiązać się ze sfinansowaniem - w całości lub w części - kosztów wymiany pieców.
  • Tegoroczne badania pokazują, że Polacy nie zmieniają zdania. Ponad połowa społeczeństwa chce wprowadzenia zakazu palenia węgla w gospodarstwach domowych. 
  • Te wyniki nie zaskakują. One pokazują, że coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę z negatywnych konsekwencji ogrzewania domów paliwami stałymi.
Z tegorocznego badania opinii publicznej, przeprowadzonego w marcu przez UCE RESEARCH i SYNO Poland, 50,7 proc. Polaków opowiada się za wprowadzeniem zakazu palenia węglem w gospodarstwach domowych. Natomiast 33,6 proc. jest przeciwnego zdania, a 15,8 proc. nie zajmuje stanowiska w tej sprawie.

– Te wyniki nie zaskakują. One pokazują, że coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę z negatywnych konsekwencji ogrzewania domów paliwami stałymi. Ludzie zaczynają dostrzegać, że spalanie węgla jest przyczyną zanieczyszczenia powietrza, gigantycznego problemu, z którym Polska od wielu lat nie może sobie poradzić – komentuje Andrzej Guła, współzałożyciel Polskiego Alarmu Smogowego, prezes Instytutu Ekonomii Środowiska.

Przypomnijmy, że dwa lata wcześniej opinie były zbliżone. W badaniu przeprowadzonym przez serwis Oferteo.pl w 2019 r. wśród grupy osób ogrzewających swoje domy i mieszkania m.in. węglem, indywidualni nabywcy węgla, tzw. ekogroszku czy drewna potwierdzili, że zdają sobie sprawę, że rezygnacja z używania tych paliw może obniżyć poziom smogu - uważa tak 71 proc. ankietowanych.

Zdania uczestników badania co do tego, czy samorządy powinny zakazać ogrzewania domów i mieszkań paliwami stałymi, były już jednak podzielone. Co trzeci (34 proc.) badany zgadzał się z takim rozwiązaniem, ale tylko wówczas, kiedy samorząd w całości sfinansuje koszty wymiany pieców.

Kolejne 26 proc. ankietowanych oczekuje finansowania kosztów choćby w części, a jedynie 6 proc. badanych uznało, że zakaz powinien być wprowadzony bez żadnych wyjątków. 30 proc. ankietowanych jest przeciwnych takiemu zakazowi.

Badani zgadzali się ze stwierdzeniem, że smog negatywnie wpływa na ludzkie zdrowie (95 proc. odpowiedzi). Wśród schorzeń, które - zdaniem respondentów - są wywoływane m.in. przez smog, wymieniali najczęściej: niewydolność oddechową (73 proc.) alergię i astmę (60 proc.). Respondenci byli bardziej sceptyczni w ocenie, czy smog wpływa na rozwój chorób nowotworowych. Zgodziło się z tym 41 proc. z nich, na dolegliwości układu krwionośnego i serca wskazało 40 proc., a na choroby układu odpornościowego - 29 proc.

Według specjalistów, za zanieczyszczenie powietrza odpowiada przede wszystkim tzw. niska emisja, czyli spaliny powstające w wyniku ogrzewania mieszkań za pomocą pieców i kotłów na paliwa stałe. Inne największe źródła to przemysł, transport drogowy, energetyka i rolnictwo.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (211)

Do artykułu: Polacy gotowi zrezygnować z ogrzewania węglem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!