Polacy nie myślą, jak zaoszczędzić na opłatach za prąd

Polacy nie myślą, jak zaoszczędzić na opłatach za prąd
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zmiana taryfy na energię elektryczną na "nocną" oraz zmiana dostawcy prądu może być opłacalna dla gospodarstw domowych. Konsumentów jednak mało to interesuje

Polskie gospodarstwa domowe rzadko korzystają z najtańszych dostępnych dla nich ofert kupna energii elektrycznej. Tymczasem gdyby częściej decydowały się na zmianę dostawcy prądu lub chociaż na zmianę taryfy, mogłyby obniżyć swoje rachunki nawet o 10 proc. w skali roku - pisze "Parkiet".

Przeciętny konsument, zużywający 2100-2200 kilowatogodzin energii rocznie, najtaniej może kupić prąd w Warszawie - wynika z zestawienia ofert sprzedaży energii elektrycznej dla gospodarstw domowych przygotowanego przez portal Verivox.pl. O palmę pierwszeństwa w stolicy walczą RWE Stoen i Polska Grupa Energetyczna. Gospodarstwo domowe z Warszawy musi zapłacić za dostarczany przez każdą z tych spółek prąd około 900 zł rocznie (według obliczeń Verivox.pl, RWE Stoen jest o kilka złotych tańszy, ale PGE odpowiada, że w przeciwieństwie do konkurenta nie dolicza do rachunku opłaty abonamentowej). Rzecz w tym, że na terenie Warszawy większość gospodarstw domowych i tak korzysta z taryfy Stoenu - G11 "Energia non stop". Korzystając z niej, wydaje się na prąd rocznie średnio 974 zł.

To jednak tylko jeden z przykładów. Okazuje się, że w całej Polsce konsumenci mogliby skorzystać z warunków lepszych niż te, na jakich najczęściej kupują prąd - czytamy w "Parkiecie".

Sposobów na ograniczenie opłat za energię elektryczną jest kilka. Po pierwsze, warto zastanowić się nad zmianą taryfy z "jednostrefowej" (G11, to ta najczęściej używana) na "dwustrefową" - G12, w której stawki opłat różnią się w trakcie dnia.

Drugą możliwością, z której można skorzystać, jest zmiana dostawcy energii. Problem w tym, że - jak pokazują dane Urzędu Regulacji Energetyki - chociaż stopniowe uwalnianie rynku trwa w Polsce już od 1997 r., a od lipca 2007 r. prawo zmiany dostawcy mają już wszystkie gospodarstwa domowe, decyduje się na to niewiele osób. W ubiegłym roku z prawa zmiany dostawcy skorzystało w sumie około 650 odbiorców prywatnych i biznesowych.

Przyczyn tego stanu jest kilka. Zdaniem ekspertów z branży, procedura zmiany sprzedawcy jest zbyt uciążliwa i długotrwała. Po drugie - według nich - konsumenci nie są świadomi albo nie interesują się tym, jak obniżyć swoje rachunki za prąd - pisze "Parkiet".

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polacy nie myślą, jak zaoszczędzić na opłatach za prąd

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!