Polacy przeciwni budowie elektrowni jądrowej

Polacy przeciwni budowie elektrowni jądrowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

51 proc. Polaków jest przeciwnych budowaniu w Polsce elektrowni jądrowych - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu TNS OBOP. Zwolennikami budowy jest 35 proc. badanych, a 14 proc. nie ma zdania.

Jak wynika z sondażu, 11 proc. badanych zdecydowanie popiera budowę w Polsce elektrowni jądrowych, 24 proc. jest raczej za, 26 proc. raczej przeciw, a 25 proc. zdecydowanie przeciw. Budowę elektrowni częściej popierają mężczyźni niż kobiety (46 proc. wobec 25 proc.).

Ponadto zwolennikami pozyskiwania energii z atomu są młodsi respondenci i mieszkańcy wielkich miast. Jak informuje TNS OBOP, w grupie wiekowej 20-29 lat zwolenników budowy jest 45 proc. i przeważają oni nad przeciwnikami (40 proc.), w grupie 30-39 lat zwolenników (42 proc.) jest już nieco mniej niż przeciwników (46 proc.), a wśród starszych respondentów przeciwnicy (54-58 proc.) zdecydowanie dominują nad zwolennikami (25-34 proc.).

"W czterech typach miejscowości - wieś, miasto do 100 tys., miasto 100-500 tys., miasto ponad 500 tys. - odsetki poparcia i sprzeciwu (dla budowy elektrowni jądrowej - PAP) wynoszą kolejno: 31 do 56 proc., 34 do 50 proc., 36 do 50 proc. i 48 do 41 proc. Zatem tylko mieszkańcy dużych miast częściej popierają budowę elektrowni niż się jej sprzeciwiają" - poinformował TNS OBOP.

Poparcie rośnie z wykształceniem. Wśród ludzi z wykształceniem podstawowym za budową elektrowni jest 16 proc., a przeciw 69 proc. Wśród osób z wykształceniem wyższym zwolenników jest już 43 proc., a przeciwników 39 proc.

TNS OBOP zapytał też respondentów, kiedy w Polsce skończą się zapasy węgla lub jego wydobycie stanie się zbyt trudne i kosztowne. 10 proc. badanych uważa, że stanie się to w najbliższych 20 latach, 29 proc. myśli, że zajmie to ok. 50 lat. Według 22 proc. węgla wystarczy jeszcze na sto lat, a 9 proc. sądzi, że zapasy nie skończą się nigdy.

Badanych, którzy sądzą, że kiedyś węgiel się skończy, zapytano, z czego będziemy wtedy czerpać energię. "Jedna trzecia (31 proc.) wybrała odpowiedź, że będziemy węgiel lub energię importować, połowa (51 proc.) odpowiedziała, że zostaną odkryte nowe źródła energii, a jedna czwarta (27 proc.) - że wtedy zbudujemy elektrownie atomowe" - poinformował TNS OBOP.

W sondażu pytano również o skojarzenia dotyczące określeń "energia jądrowa" i "energia atomowa". Jak wynika z odpowiedzi, ok. 20 proc. badanych ma skojarzenia neutralne, około jednej czwartej badanych energia atomowa czy jądrowa kojarzy się przede wszystkim z zagrożeniem, śmiercią, katastrofą, a dla ok. 10 proc. badanych to przede wszystkim bomba i wojna.

Ankietowani, pytani czy w którejś z istniejących europejskich elektrowni jądrowych może się zdarzyć poważna awaria, podobna do tej w Czarnobylu, w większości - 64 proc. - uważali, że jest to prawdopodobne lub bardzo prawdopodobne. 3 proc. uważa, że taka awaria na pewno się powtórzy, a 1 proc. jest zdania, że to niemożliwe, żeby taka awaria się jeszcze raz zdarzyła.

Sondaż zrealizowano w dniach 7-11 lipca na ogólnopolskiej, losowej próbie tysiąca mieszkańców Polski, w wieku powyżej 15 lat.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polacy przeciwni budowie elektrowni jądrowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!