Polacy sprzeciwiają się wyższym podatkom na energię

Polacy sprzeciwiają się wyższym podatkom na energię
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dla 84 proc. Polaków sposobem na zaradzenie kryzysowi energetycznemu może być tworzenie podatkowych zachęt dla rozwoju alternatywnych źródeł energii - wynika z badań Centrum Badania Opinii Społecznej.

Mimo takich wskazań - promujących wykorzystanie energii z wiatru, czy słońca, 80 proc. Polaków deklaruje, że jest przeciwnikami podnoszenia podatków na energię, by zachęcić do jej oszczędzania. Takie rozwiązanie akceptuje tylko 12 proc. Polaków. W porównaniu z badaniami sprzed 2 lat to o 5 proc. więcej - podał CBOS.

Według CBOS 46 proc. badanych pozytywnie odpowiada na pytanie, czy popiera budowę elektrowni jądrowych, aby ograniczyć uzależnienie gospodarki od ropy naftowej i węgla. Przed 2 laty na takie pytanie pozytywnie odpowiadało 30 proc. badanych przez CBOS.

Przeciwnych budowie elektrowni jądrowych, co ograniczyłoby zużycie ropy i węgla, jest 39 proc. Polaków (przed 2 laty - 56 proc.), a 15 proc. nie ma zdania w tej sprawie (przed 2 laty 14. proc.).

Pytani o umieszczenie elektrowni jądrowej w Polsce, badani deklarują już tylko 38-proc. poparcie, a 45 proc. jest przeciwnych takiej budowie. Na budowę elektrowni jądrowej w okolicy miejsca zamieszkania nie zgadza się 63 proc. Polaków. Na taką budowę blisko siebie zgodziłoby się 25 proc. badanych.

54 proc. Polaków opowiedziałoby się za tym, by wymagać od producentów ograniczenia zużycia paliwa przez samochody, nawet jeżeli miałoby to zwiększyć ich cenę. 28 proc. jest przeciw takiemu rozwiązaniu, a 18 proc. nie ma zadania.

Dwie piąte Polaków (39 proc. - o 19 proc. więcej niż 2 lata temu) bardzo się obawia, że deficyt i wysokie ceny energii zakłócą równowagę światowej gospodarki; tyle samo średnio się tego boi. O niewielkim niepokoju mówi 11 proc. badanych, a tylko 3 proc. deklaruje, że takich problemów się nie boi.

Ponad jedna trzecia ankietowanych (35 proc. - o 19 proc. więcej niż przed 2 laty) ma duże obawy o pogorszenie stanu środowiska naturalnego, np. zmiany w klimacie pod wpływem produkcji i korzystania z energii. 36 proc. boi się tego w średnim stopniu, a u 15 proc. wzbudza to niewielki niepokój. Tylko 4 proc. deklaruje, że wcale nie boi się takiego rozwoju sytuacji.

21 proc. badanych - o 5 proc. więcej niż 2 lata temu, bardzo obawia się, że konkurencja w dostępie do źródeł energii może spowodować wojny i konflikty między państwami. 40 proc. boi się tego średnio, a 20 proc. niepokoi to w małym stopniu. 8 proc. badanych nie ma żadnych obaw.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!