XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polish Power przeciwko Pomorskiej SSE

Polish Power przeciwko Pomorskiej SSE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polish Power wystąpiło do sądu przeciwko Pomorskiej SSE. Inwestor uważa, że wygrał przetarg i chce kupić grunty pod elektrownię.

Polish Power, spółka utworzona przez luksemburskie firmy Cochco i KPM Investment, jest zdeterminowana. Mimo niechęci Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSEE) chce kupić 62 ha gruntów w okolicy Żarnowca, by zbudować na nich elektrownię węglową o mocy 800 MW. Uważa, że wygrała przetarg, a zarząd strefy, niezgodnie z procedurą, uznał konkurs za nierozstrzygnięty - napisał "Puls Biznesu".

- W poniedziałek pozew w tej sprawie trafił do sądu - potwierdza Wojciech Jędrzyński, radca prawny z kancelarii Chałas i Wspólnicy, reprezentującej Polish Power.

Inwestor uzyskał też zabezpieczenie powództwa, które uniemożliwia PSSE swobodne dysponowanie spornymi gruntami do czasu rozstrzygnięcia sprawy - czytamy w "PB".

- Odwołaliśmy się od decyzji sądu w sprawie zabezpieczenia. Nie zamierzamy szybko wyzbyć się tych gruntów. Planujemy w trybie przetargowym, przez zaproszenie do składania ofert ,wyłonienie nabywcy, który zbuduje na nich elektrownię - informuje Teresa Kamińska, prezes strefy.


Zarząd PSSE odrzucił ofertę Polish Power, bo uznał spółkę za niewiarygodnego partnera. Niedoszły inwestor, podobnie jak jego luksemburscy właściciele, Cochco i KPM, nigdy nie prowadził działalności w branży energetycznej ani żadnej innej. Według Tadeusza Kiliana, prezesa Polish Power i udziałowca Cochco, spółki powstały w latach 90., by realizować inwestycje w Polsce, jednak dotychczas im się nie powiodło - czytamy w "PB".

- Oferta Polish Power była wnikliwie rozpoznana, ale na żadnym etapie nie została przyjęta. Jestem przekonana, że żaden prezes spółki skarbu państwa na podstawie dokumentów, jakie otrzymaliśmy od Polish Power, nie zdecydowałby się na podpisanie umowy - mówi Teresa Kamińska.

Inwestorowi nie pomogło wskazanie branżowych partnerów. - Polish Power rzeczywiście przedstawiło pismo RWE Power z deklaracją zainteresowania projektem. Nie zawierało ono jednak zobowiązań inwestora - twierdzi prezes strefy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polish Power przeciwko Pomorskiej SSE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!