Polish Power wybuduje elektrownię z niemieckim STEAG

Polish Power wybuduje elektrownię z niemieckim STEAG
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Niemiecki STEAG chce wejść do Polish Power, by wspólnie postawić elektrownię za 1 mld EUR. Jednak Pomorska SSE nie ufa inwestorowi.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE) stanowczo nie chce sprzedać gruntów w okolicy Żarnowca spółce Polish Power (PP). Miała na nich powstać elektrownia węglowa o mocy 800 MW za 1 mld EUR. Jednak zarząd strefy wątpi w wiarygodność inwestora - poinformował "Puls Biznesu".

- Polish Power nie przedstawiła w terminie dokumentów potwierdzających jego wiarygodność. Konsekwencją była negatywna rekomendacja zarządu strefy. Na jego wniosek rada nadzorcza podjęła uchwałę o niezaakceptowaniu spółki Polish Power jako nabywcy nieruchomości. Decyzja jest ostateczna - informuje dziennik Teresa Kamińska, prezes PSSE.

Tadeusz Kilian, jeden z udziałowców spółki i prezes Polish Power przekonuje w "PB", że Cochco i KPM istnieją już od lat dziewięćdziesiątych. - Powstały, by realizować projekty w Polsce. Podjęliśmy się m.in. wraz z amerykańską firmą doradczą Read & Priest aranżacji finansowania dla modernizującej się wówczas Elektrowni Turów. Wyeliminowano nas jednak z tego przedsięwzięcia - zapewnia na łamach "Pulsu Biznesu" prezes PP.

Polish Power twierdzi, że przetarg wygrało i nie przejmuje do wiadomości stanowiska nowego zarządu PSSE. - Komisja przetargowa ma tylko rolę opiniodawczą. Decyzja należy do rady nadzorczej strefy. To normalna procedura - zapewnia Teresa Kamińska.

Tadeusz Kilian jest przekonany, że prawo jest po jego stronie. Żeby się uwiarygodnić, spółka ujawnia, kto chce budować z nią elektrownię koło Żarnowca. - Zawarliśmy porozumienie z niemiecką firmą energetyczną STEAG. Nie ujawnialiśmy tożsamości partnera wcześniej, bo jeszcze niedawno prowadziliśmy negocjacje z kilkoma zainteresowanymi. Wybraliśmy STEAG, ponieważ był skłonny zgodzić się na proponowany przez nas status mniejszościowego udziałowca. Nie rozumiemy, dlaczego strefa nie chce nam zaufać, skoro zaufał poważny inwestor branżowy - mówi dziennikowi prezes PP.

Według Tadeusza Kiliana, STEAG ma objąć 40 proc. udziałów w Polish Power.

- Inwestor udostępni technologię czystego węgla i pokryje w całości początkowe koszty związane z przygotowaniem projektu i zajmie się m.in. wyborem wykonawców. Liczymy, że przygotowania, łącznie z uzyskaniem pozwolenia na budowę i innych wymaganych zgód, zakończą się najpóźniej za dwa lata. Do tego czasu chcemy też zamknąć finansowanie inwestycji. STEAG sfinansuje wkład własny proporcjonalnie do posiadanych udziałów. W razie potrzeby pomoże też spółce Cochco w zdobyciu kapitałów na opłacenie jej części. Zakładamy, że źródła własne pokryją 10-25 proc. wydatków, czyli 100-250 mln EUR. Resztę będzie stanowiło finansowanie zewnętrzne. Jeszcze nie zdecydowaliśmy, w jakiej formie - wyjaśnia w "Pulsie Biznesu" Tadeusz Kilian.

STEAG, niemiecka firma energetyczna należąca do grupy przemysłowej RAG (której udziałowcami są m.in. dwa niemieckie kolosy na rynku energii - E.ON i RWE), potwierdza zainteresowanie udziałem w przedsięwzięciu - wyjaśnia "PB".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polish Power wybuduje elektrownię z niemieckim STEAG

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!