Polityka klimatyczna UE będzie złagodzona, ale pozostanie

Polityka klimatyczna UE będzie złagodzona, ale pozostanie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Unia Europejska nadal będzie prowadziła politykę energetyczno-klimatyczną ukierunkowaną m.in. na redukcję emisji CO2 i rozwój OZE. W polityce tej nastąpią jednak zmiany, nastąpi urealnienie celów politycznych z możliwościami technologii i prawami ekonomii - mówił Maciej Grabowski, minister środowiska, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

- Wielokrotnie straszono, że po wprowadzeniu pierwszego pakietu klimatycznego nastąpi niemal upadek polskiego przemysłu. Stało się inaczej. Ceny energii spadły do poziomów takich, gdzie z trudnością podejmuje się decyzje inwestycyjne dot. budowy nowych mocy. To nie dotyczy tylko OZE i gazu, ale również mocy opartych o rodzimy węgiel. Ceny emisji CO2 utrzymają się na poziomach, których kilka lat temu w przemyśle nikt się nie spodziewał - mówił Maciej Grabowski.

Jak podkreślił, niskich cen CO2 boi się Komisja Europejska, ponieważ wg niej takie ceny nie wpływają odpowiednio na przedsiębiorstwa i nie zachęcają ich do inwestycji zmniejszających emisję CO2.

Podczas Kongresu minister Grabowski przekonywał, że 40 proc. redukcji CO2 jest celem zbyt ambnitnym: Grabowski: 40-proc. cel redukcji emisji CO2 zbyt ambitny

Maciej Grabowski zapewnił, że w Polsce - pomimo obowiązywania pakietu klimatyczno-energetycznego - wzrost gospodarczy jest bardziej niż przyzwoity i to pomimo kryzysu finansowego, który niekorzystnie odbił się na wielu państwach Unii Europejskiej.

- Spełniamy cele pierwszego pakietu klimatycznego, one są niezagrożone i spełniamy je znacznie niższym kosztem niż wielu się spodziewało - ocenił minister Grabowski.

Zwraca uwagę, że w Europie następują refleksje dot. polityki klimatyczno-energetycznej. Najbardziej jaskrawo widać to w Czechach, Niemczech i Hiszpanii, gdzie rządy poważnie zabrały się do zmian systemów wsparcia, w szczególności wsparcia dla OZE. Ten system w tych krajach okazał się zbyt drogi, nieefektywny i doprowadził do wzrostu cen energii dla odbiorców końcowych.

- Z dyskusji o polityce energetycznej słowa „klimat” i „zielona gospodarka” są wypierane bądź uzupełniane o takie pojęcia jak „odradzanie przemysłu”, „konkurencyjność” i „koszty energii” - przekonywał Maciej Grabowski.

Zwrócił uwagę, że ceny energii w niektórych krajach są dramatycznie wysokie, a jednocześnie uzależnienie europejskiego przemysłu od energii jest znaczne.

- Koncern BASF tylko w Niemczech konsumuje więcej gazu niż cała Dania! To pokazuje w jakim stopniu europejskie firmy są uzależnione od importu surowców energetycznych - wskazał minister Grabowski.

Jego zdaniem w dyskusji o celach unijnej polityki energetyczno-klimatycznej trzeba brać pod uwagę globalne uwarunkowania jak rewolucja łupkowa, która doprowadziła do spadku cen gazu w Stanach Zjednoczonych oraz wydarzenia na Ukrainie, które odświeżyły zapomniane - jak powiedział - pojęcie „bezpieczeństwo dostaw”.

To jednak nie oznacza, że priorytety polityki klimatycznej UE ulegają zmianie i nastąpi kres dominacji klimatu w polityce gospodarczej.

- Chciałbym stanowczo powiedzieć, że polityka klimatyczna to znak czasów współczesnych. Dzisiejszy kryzys powoduje jej przedefiniowanie i urealnienie celów politycznych z możliwościami technologii i prawami ekonomii. Ostatnie wydarzenia spowodują przeniesienie ciężaru celów na inne akcenty i narzędzia, jednak polityka klimatyczna w UE pozostanie. Będzie szukana nowa droga, w czym Polska będzie aktywnie uczestniczyć. Chodzi o rozwój polskiego przemysłu ale też o środowisko. Te sprawy muszą być lepiej połączone - przekonywał minister Maciej Grabowski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polityka klimatyczna UE będzie złagodzona, ale pozostanie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!