XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polsce grozi niedobór mocy

Polsce grozi niedobór mocy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Największe problemy z dostawami prądu pojawią się po 2012 roku. Ale kłopoty z energią w czasie upałów i srogich zim odczujemy już wcześniej.

O tych problemach mówili na konferencji PKPP Lewiatan szefowie największych zagranicznych firm energetycznych obecnych na polskim rynku. Wszystko z powodu opóźnienia w budowie nowych bloków w elektrowniach, które powinny zastępować stare - stopniowo zamykane - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Tymczasem warunki realizacji inwestycji energetycznych rozbijają się o problemy biurokratyczne - brak planów zagospodarowania przestrzennego czy kłopotliwe procedury związane z przygotowaniem analiz oddziaływania na środowisko. Mówił o tym Paweł Smoleń, szef Vattenfall Heat Poland - czytamy w "Rz".

Państwowe holdingi w najbliższych latach zakończą budowę tylko dwóch bloków - w Bełchatowie i Łagiszy - w sumie o mocy 1,2 tys. megawatów. Nawet jeśli nowe elektrownie wybudują zagraniczne koncerny - RWE (800 MW), Vattenfall (480 MW), Electrabel (800 MW), to i tak będą problemy z zaopatrzeniem. To dlatego, że - jak przyznał Paweł Smoleń - zapotrzebowanie stale rośnie, a dostępne moce w elektrowniach maleją - napisała "Rzeczpospolita".

Z danych wynika, że polskie elektrownie mają w sumie 34 tys. megawatów mocy, ale w praktyce jest ona o 6,4 tys. MW niższa. A poziom rezerw zmienia się - jeśli gwałtownie wzrasta w kraju zużycie i elektrownie mają ograniczone moce, spad okresowo nawet do 3 proc. - informuje "Rz".

Według "Rz" problemy mogą być już tego lata. Grzegorz Górski z Electrabel Polska, do której należy połaniecka elektrownia, uważa, że wystarczą trzy tygodnie wysokiej temperatury i susza, a będziemy mieć kłopoty z dostawami energii. problemy z produkcją dotkną elektrownie Kozienice, dolna Odra, Ostrołęka i PAK. Te ostatnie używają do schładzania bloków wody z naturalnych zbiorników, w których szybko się ona nagrzewa. Tak było właśnie latem 2006 r. gdy pierwszy raz od lat w Polsce wystąpił kryzys energetyczny - napisała "Rzeczpospolita".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polsce grozi niedobór mocy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!