Polscy naukowcy będą się szkolić w energetyce jądrowej

Polscy naukowcy będą się szkolić w energetyce jądrowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

25 polskich pracowników szkół wyższych i instytucji badawczych od października do grudnia będzie uczestniczyło we Francji w szkoleniach dot. energetyki jądrowej. Potem mają kształcić w Polsce inżynierów i techników jądrowych. Wartość umowy to ok. 2 mln zł.

W piątek w rezydencji Ambasadora Francji w Warszawie umowę podpisali dyrektor departamentu energii jądrowej w MG Mirosław Lewiński i dyrektor Agence France Nucleaire International (AFNI) Philippe Pailler. AFNI jest jedną z agend CEA (Francuski Komisariat ds. Energii Jądrowej.

Obecna podpisaniu umowy wiceminister gospodarki i pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej Hanna Trojanowska, że prawdopodobnie w przyszłym roku zostanie podpisana kolejna umowa dot. szkolenia kadr.

"Szkolenie (ws. którego podpisana została piątkowa umowa) obejmuje generalnie edukatorów, czyli tych wszystkich, którzy będą zajmowali się kształceniem kadr dla energetyki w Polce. Są to pracownicy wyższych uczelni, pracownicy instytutów naukowych, którzy zajmują się działalnością dydaktyczną. Chodzi o zapewnienie kadry specjalistów, którzy będą w stanie kształcić w przyszłości inżynierów, techników w zakresie technik jądrowych" - powiedziała.

Dodała, że wykształcenie inżynierów będzie też wymagało specjalistycznego szkolenia na podyplomowych kursach w czasie pobytu w konkretnych obiektach jądrowych. "To jest jeszcze przed nami" - zaznaczyła.

Obecna na konferencji francuska Sekretarz Stanu ds. handlu zagranicznego przy Ministrze Gospodarki Anne-Marie Idrac powiedziała, że jeśli istnieje jakaś dziedzina gospodarki, w której szczególne znaczenie ma długoterminowe partnerstwo, to jest to właśnie energetyka jądrowa. "Podpisane porozumienie jest kolejnym etapem tego partnerstwa pomiędzy Polską a Francją" - podkreśliła.

Pierwsza część szkolenia odbyła się na początku roku. Polegała na zapoznaniu się z obiektami związanymi z energetyką jądrową we Francji. Brało w niej udział 20 polskich naukowców, w tym trzech z Politechniki Warszawskiej.

Szkolenia są związane z planami budowy przez Polską Grupę Energetyczną dwóch elektrowni jądrowych o mocy około 3000 MW każda. Grupa chce mieć 51 proc. udziałów w konsorcjum, które zbuduje i będzie eksploatować pierwsze elektrownie jądrowe w Polsce. PGE szacuje koszty budowy elektrowni jądrowej na poziomie ok. 3 mln euro za 1 MW.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!