Polska energetyka zostanie przy węglu

Polska energetyka zostanie przy węglu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Elektrownie opalane tym surowcem nawet za 20 lat będą pokrywać połowę potrzeb kraju. Dlatego nakłady na nie będą zbliżone do tych na energię odnawialną oraz jądrową.

Spora część wydatków to nadrabianie zaległości - pisze "Rzeczpospolita".

Choć w 2030 r. zmieni się nasz bilans energetyczny i dużego znaczenia nabiorą odnawialne źródła energii, a po 2020r. pojawią się pierwsze elektrownie jądrowe, to jednak w ”Polityce energetycznej Polski do 2030 r.” przewidziano, że elektrownie węglowe pozostaną stabilizatorami bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Farmy wiatrowe mogą realizować nawet niewielkie firmy, czego dowodzą choćby doświadczenia Polski z ostatnich lat, ale kluczowe inwestycje – duże bloki w elektrowniach – to zadanie dla dużych firm.

Tym bardziej że trzeba nadrobić stracony czas. W ostatnich latach w Polsce oddano do użytku zaledwie dwa znaczące bloki – to Pątnów II w Zespole Elektrowni PAK oraz kilka tygodni temu Łagisza II, należąca do Południowego Koncernu Energetycznego z grupy Tauron (drugiej co do wielkości w kraju). Oba na ponad 900 megawatów. W trakcie budowy jest Bełchatów II – blok o mocy 830 MW w największej polskiej elektrowni - pisze "Rzeczpospolita".

Nie wiadomo jeszcze, jaka przyszłość czeka technologie czystego węgla oparte na wyłapywaniu dwutlenku węgla i jego magazynowaniu (tzw. CCS). Gdyby testy wypadły pomyślnie, również z ekonomicznego punktu widzenia, technologia stworzyłaby zupełnie nowe perspektywy dla energetyki węglowej, co w kraju z tak dużymi zasobami tego surowca jak Polska miałoby fundamentalne wręcz znaczenie.

Na razie przygotowania do wdrożenia pilotażowej instalacji wykorzystującej CCS są prowadzone w Bełchatowie. Koszt projektu jest szacowany na 1 – 3 mld euro. Istnieje jednak szansa, że część wydatku pokryje Unia Europejska. Bełchatowska instalacja znalazła się na liście projektów, które mają być dofinansowane z nadwyżki budżetowej UE w ramach kryzysowego wspierania energetyki. Może liczyć na 180 mln euro. Decyzja o dofinansowaniu zapadła w marcu.

Niezależnie Bełchatów stara się o 1 mld euro unijnej dotacji z programu dofinansowania projektów czystych technologii węglowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska energetyka zostanie przy węglu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!