XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polska - Francja: współpraca dozorów jądrowych

Polska - Francja: współpraca dozorów jądrowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Państwowa Agencja Atomistyki (PAA) podpisała umowę o współpracy z francuskim urzędem bezpieczeństwa jądrowego ASN. Umożliwi ona wymianę informacji i doświadczeń w zakresie licencjonowania obiektów jądrowych w obu krajach - poinformowała PAA.

Państwowa Agencja Atomistyki (PAA) podała, że ze strony polskiej umowę podpisał Janusz Włodarski, prezes Państwowej Agencji Atomistyki, natomiast z francuskiej - André-Claude Lacoste, przewodniczący Komisji ASN.

Francuski urząd bezpieczeństwa jądrowego (fr. Autorité de Sûreté Nucléaire - ASN) jest jednym z największych i najbardziej doświadczonych na świecie. Sprawuje on dozór nad blisko 40% ogólnej liczby reaktorów energetycznych eksploatowanych obecnie na terenie Unii Europejskiej - tj. 58 reaktorami jądrowymi produkującymi większość energii elektrycznej we Francji, jak również instalacjami cyklu paliwowego i kilkoma tysiącami zastosowań źródeł promieniowania jonizującego.

Podpisana umowa umożliwi wymianę informacji pomiędzy PAA a ASN w zakresie dozoru bezpieczeństwa jądrowego, dotyczących m.in. przepisów i procedur, doświadczeń eksploatacyjnych, postępowania z wypalonym paliwem jądrowym i odpadami promieniotwórczymi. Ponadto umowa ułatwi współpracę między urzędami w opracowywaniu standardów bezpieczeństwa oraz specyfikacji dozorowych, a także wymianę doświadczeń i praktyk postępowania w ramach seminariów czy w trakcie wspólnych kontroli dozorowych.

W roku 2010 podobną umowę o charakterze ramowym PAA podpisała z amerykańską komisją dozoru jądrowego US NRC (ang. Nuclear Regulatory Commission). Na tej podstawie podpisano następnie i przystąpiono do realizacji porozumień szczegółowych, umożliwiających wdrożenie w Polsce amerykańskich kodów obliczeniowych, modelujących procesy cieplno-przepływowe oraz inne zjawiska fizyczne zachodzące w różnych stanach eksploatacyjnych i awaryjnych elektrowni jądrowej, z ciężkimi awariami włącznie.

Równolegle podjęto wstępne kroki w celu podpisania umowy o współpracy z urzędem dozoru jądrowego Republiki Korei. Proces ten, który uległ pewnemu opóźnieniu ze względu na reorganizację koreańskiego dozoru jądrowego, podjętą w wyniku analizy lekcji awarii w elektrowni jądrowej w Fukushimie, będzie kontynuowany.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska - Francja: współpraca dozorów jądrowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!