Polska Grupa Górnicza uruchomiła nowy zakład produkcji tzw. ekogroszku

Polska Grupa Górnicza uruchomiła nowy zakład produkcji tzw. ekogroszku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Z początkiem lipca Polska Grupa Górnicza (PGG) uruchomiła kolejny zakład produkcji tzw. ekogroszku - paliwa węglowego, kupowanego najczęściej przez indywidualnych odbiorców do ogrzewania domów. Swój udział w krajowej produkcji tego typu węgla spółka szacuje na 60-70 proc.

  • W następnych latach zamierzamy stale powiększać produkcję paliw ekologicznych, w odpowiedzi na przewidywany wzrost zapotrzebowania ze strony odbiorców - powiedział rzecznik PGG Tomasz Głogowski.
  • Nowe paliwa charakteryzują się bardzo wysoką wartością opałową, niską zawartością popiołu i siarki oraz spełniają wszystkie wymagania dotyczące jakości paliw stałych, określone w krajowych przepisach prawa - również te określone w wojewódzkich uchwałach antysmogowych.
  • Nowa linia do produkcji ekogroszku znajduje się Zakładzie Produkcji Ekopaliw z siedzibą w Woli (gmina Miedźna). Zakład powstał z wykorzystaniem infrastruktury tzw. ruchu Piast Wola, należącego do kopalni Piast-Ziemowit. To teren dawnej kopalni Czeczott.

"W następnych latach zamierzamy stale powiększać produkcję paliw ekologicznych, w odpowiedzi na przewidywany wzrost zapotrzebowania ze strony odbiorców" - powiedział rzecznik PGG Tomasz Głogowski, nie precyzując jednak obecnej skali produkcji ani zakładanych wielkości jej zwiększenia.

Tzw. ekogroszek to gatunek powstający zwykle z węgla kamiennego o niskiej zawartości siarki, z wyselekcjonowanych partii urobku, który charakteryzuje się dużą kalorycznością przy stosunkowo małej wilgotności i niewielkiej ilości substancji niepalnych. W ostatnim czasie PGG zaoferowała odbiorcom dwa nowe ekogroszki tego typu: Karlik i Wujek.

"Nowe paliwa charakteryzują się bardzo wysoką wartością opałową, niską zawartością popiołu i siarki oraz spełniają wszystkie wymagania dotyczące jakości paliw stałych, określone w krajowych przepisach prawa - również te określone w wojewódzkich uchwałach antysmogowych" - powiedział rzecznik, podkreślając innowacyjność nowych paliw.

Przedstawiciele PGG wskazują, iż takie paliwa wytwarzane są w złożonym procesie technologicznym, w którym uwzględnia się nie tylko kwestie ekologiczne czy efektywność, ale również nowe wymagania, np. wytrzymałość mechaniczną - ważną z racji automatycznego podawania paliwa do kotła. Przed wprowadzeniem na rynek, paliwa były testowane przez użytkowników automatycznych kotłów.

"W rezultacie testów przygotowano produkty będące odpowiedzią na rzeczywiste potrzeby użytkowników, zgodne z określonymi przez nich wymaganiami" - ocenił Głogowski. "Nie wykluczamy, że jeśli nadal wzrastać będzie zainteresowanie naszą ofertą węglowych paliw ekologicznych, to rozszerzymy ofertę" - dodał, zapewniając, że PGG "dostosowuje wielkość produkcji do rzeczywistych potrzeb rynku i klientów".

Nowa linia do produkcji ekogroszku znajduje się Zakładzie Produkcji Ekopaliw z siedzibą w Woli (gmina Miedźna). Zakład powstał z wykorzystaniem infrastruktury tzw. ruchu Piast Wola, należącego do kopalni Piast-Ziemowit. To teren dawnej kopalni Czeczott.

Rozwój produkcji ekogroszku jest odpowiedzią na rosnący popyt w tym segmencie odbiorców. Przedstawiciele środowiska górniczego przekonują, że stosowanie tych gatunków węgla, sprzedawanego najczęściej w paczkach, nie tylko ułatwia korzystanie z niego do ogrzewania domów, ale także ogranicza emisję pyłów do środowiska w czasie jego transportu od producentów do odbiorców.

Ze statystyk wynika, że na węgiel do ogrzewania domów, w tym tzw. gatunki ekologiczne, popyt nie słabnie. Linie produkcji i paczkowania takiego węgla mają, oprócz PGG, także inne górnicze spółki: Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie i spółka Katowicki Węgiel. Na rynku dostępny jest także tego typu węgiel pochodzący z importu
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska Grupa Górnicza uruchomiła nowy zakład produkcji tzw. ekogroszku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!