XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polska może skutecznie wpływać na politykę klimatyczną UE

Polska może skutecznie wpływać na politykę klimatyczną UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Głos Polski w kwestiach energetycznych i klimatycznych ma w Brukseli coraz większe znaczenie. Dlatego istnieje szansa na transformację do nowoczesnej energetyki niskoemisyjnej w oparciu o węgiel. Nie powinniśmy jednak przy tym zapominać, że w dłuższej perspektywie musimy być przygotowani na znacznie większa produkcję energii odnawialnej - to pierwsze wnioski, które płyną z konferencji "Polska droga do gospodarki niskoemisyjnej", zorganizowanej we wtorek 8 kwietnia w Katowicach, wprowadzającej do tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

- Energetyka niskoemisyjna nie oznacza wcale energetyki niskowęglowej. Chcemy żyć w czystym środowisku, ale niekoniecznie rezygnując z węgla - powiedział na wstępie konferencji Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Rady Programowej Europejskiego Kongresu Gospodarczego. - Energetyka jest kluczowym tematem na każdym naszym kongresie. W tym roku doszło dodatkowo napięcie na Wschodzie Europy, które tym bardzie podnosi rangę tematu bezpieczeństwa energetycznego.

Jak zaznaczył, nie możemy jednak skupiać się tylko na podnoszeniu efektywności technologii węglowych. - Elementem naszej wizji energetycznej jak najszybciej powinna się też stawać mikrogeneracja. Do tego musimy przebudować polskie sieci energetyczne. Być może wejdziemy też w energetykę jądrową, jeśli okaże się, że nie mamy tyle gazu z łupków, ile się go spodziewaliśmy, choć cały czas bardzo na ten surowiec liczymy - stwierdził Jerzy Buzek.

Z kolei zdecydowaną krytykę dotychczasowej polityki energetycznej i klimatycznej Unii Europejskiej przedstawił Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki.

- Szkoda, że trzeci pakiet energetyczny znacząco nie wyprzedził pakietu klimatycznego. Dzięki niemu łatwiej przyszłoby nam pokrywanie kosztów wdrażania celów klimatycznych. A są one dla Europy obecnie zbyt wielkie i obawiam się, że nie przyniosą pożądanych efektów - ocenił Janusz Steinhoff.

Jak zaznaczył, sprawa klimatu jest kwestia globalną i nie zależy jedynie od Unii Europejskiej. Tymczasem na świecie brakuje porozumienia co do przyjęcia wspólnych celów klimatycznych.

- Tym samym wdrażanie pakietu klimatycznego jedynie w Unii Europejskiej doprowadzi do alokacji emisji poza Europę, a więc będzie skutkować alokacją przemysłu i obniżeniem konkurencyjności gospodarek, szczególnie polskiej - stwierdził Janusz Steinhoff.

Henryk Majchrzak, prezes zarządu Polskich Sieci Energetycznych SA, zwrócił uwagę na pewne pozytywne zmian, które zachodzą w polskiej energetyce.

- Ciągła dyskusja o grożących nam deficytach mocy, którą prowadziliśmy w ostatnich latach, sprawiła, że dziś możemy być już spokojni o bilans mocy a przy tym rzeczywiście obniżamy emisyjność CO2 - zauważył Henryk Majchrzak.

Jego zdaniem osiągnięcie celów zakładanych w pakiecie klimatycznym Unii Europejskiej jest możliwe. - Składa się bowiem na to wiele elementów. Z jednej strony bardzo istotnie można zwiększyć efektywność energetyki węglowej, a z drugiej wykorzystywać coraz szerzej bloki gazowe czy farmy wiatrowe. Do tego dochodzi temat CCS, czy też wykorzystywania energii skogenerowanej przez miasta - powiedział Henryk Majchrzak.

Zdaniem Marka Woszczyka nie ma w ogóle wątpliwości, że wskaźniki emisyjności można w istotnym stopniu poprawić. - Wymieniając wszystkie urządzenia w energetyce węglowej na nowe, możemy obniżyć emisyjność o 25 proc. Bardzo ważne jest jednak pytanie o koszty takiego dostosowania - zwrócił uwagę Marek Woszczyk.

Prezes PGE zauważył też, że wydatki na energię pochłaniają średnio 12 proc. budżetów polskich gospodarstw domowych, podczas gdy umowny poziom ubóstwa energetycznego wynosi 10 proc.

- Nie bardzo mamy więc przestrzeń do dalszego podnoszenia kosztów energii. Jest to więc poważne wyzwanie, z którym musimy się zmierzyć - podkreślił.

Jarosław Zagórowski, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej, zwrócił uwagę na rosnącą siłę polskiego lobbingu w Brukseli, która pozwala modyfikować dotychczasową strategię gospodarczą Wspólnoty.

- Dawniej, jako Polska, nie potrafiliśmy odpowiednio poruszać się po Brukseli. To ekolodzy rozmawiali z politykami i kreowali politykę gospodarczą. To się zmieniło, w dużej mierze dzięki Polsce - powiedział Jarosław Zagórowski.

- Obecnie wiemy, że węgiel będzie miał udział w miksie energetycznym i jest tylko pytanie, czy będzie to węgiel z Polski - dodał. - Polski rząd ma tu istotną rolę do odegrania jako regulator. Powinien działać na rzecz podnoszenia efektywności górnictwa i zjednywania dla niego społeczności lokalnych, które coraz częściej zwracają się przeciwko wydobyciu - podsumował Jarosław Zagórowski.

Pozytywne strony polityki klimatycznej Unii Europejskiej starał się uwypuklić Lesław Kuzaj, prezes Alstomu w Polsce. - Przy wszystkich zastrzeżeniach, polityka Unii Europejskiej była niesłychanie silnym bodźcem dla badań naukowych. Dzięki niej możemy dzisiaj mówić choćby o podnoszeniu sprawności bloków węglowych z 30 proc. do prawie 46 proc. - zauważył Lesław Kuzaj.

- W laboratoriach pracuje się też intensywnie nad kolejnymi technologiami, które mogą odegrać dużą rolę w przyszłości. Mam tu na myśli m.in. masowe magazynowanie energii pochodzącej z OZE. Jestem przekonany, że gdy odpowiednia ku temu technologia w końcu powstanie, to ktoś dostanie za nią Nagrodę Nobla.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska może skutecznie wpływać na politykę klimatyczną UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!