XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polska może sporo zapłacić za unijny plan emisji CO2

Polska może sporo zapłacić za unijny plan emisji CO2
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W ciągu 12 miesięcy UE wdroży najbardziej radykalny w historii plan ograniczenia emisji CO2. Polskę może to sporo kosztować

Jeśli polski rząd chciał poważnie zmienić kształt reform gospodarczych znanych jako "pakiet klimatyczny", to chyba się nie udało. Dokument kończący szczyt Unii Europejskiej w Brukseli stwierdza, że projekt reform przygotowany przez Komisję Europejską jest "znakomitą" podstawą do dalszych prac. A w języku unijnej dyplomacji oznacza to, że nie będzie już mocno zmieniany - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Na zakończonym w piątek szczycie zapadła decyzja, że przepisy wdrażające "pakiet" zostaną przyjęte w ekspresowym jak na Unię tempie - maksymalnie w ciągu jednego roku.

Za 12 miesięcy w Unii będzie więc obowiązywać więc nowe prawo, które ma doprowadzić do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla aż o 20 proc. do końca 2020 r. Ten cel zostanie osiągnięty m.in. po przez ograniczenie liczby dostępnych pozwoleń na emisję CO2 dla przemysłu, a także przez zmuszenie elektrowni do kupowania wszystkich swoich zezwoleń emisyjnych na aukcjach (obecnie dostają je za darmo). To ma skłonić je do ograniczania emisji CO2 - wyjaśnia "GW".

Do uzgodnienia pozostaje jeszcze, co zrobi UE, żeby zapobiec przenoszeniu się firm (zwłaszcza przemysłu ciężkiego) poza Europę, do krajów, w których nie ma obowiązku redukowania emisji CO2. Prezydent Francji Nicolas Sarkozy już ma pomysł, co zrobić: trzeba zmusić kraje trzecie (np. Chiny i Indie), żeby też zaczęły wdrażać u siebie podobne reformy. - Nie zamierzamy nadal importować towarów z krajów, które nie przestrzegają żadnych zasad w czasie, gdy my nakładamy ograniczenia na nasze kraje - mówił cytowany przez dziennik Sarkozy.

Polski rząd nigdy nie ukrywał, że radykalne zapisy "pakietu klimatycznego" mogą się okazać kosztowne dla naszej gospodarki. Minister środowiska Maciej Nowicki ostrzegał ostatnio, że cena prądu wzrośnie o 50-70 proc. w 2013 r., gdyby przyszło nam wdrożyć przygotowany w Komisji Europejskiej plan.

Jak czytamy w "Gazecie", być może jednak ten projekt da się trochę zmodyfikować - bo premierowi Tuskowi udało się wynegocjować niewielką furtkę awaryjną. Jak zapewniał w piątek w Brukseli, w trakcie wdrażania reformy zostanie uwzględniona specyfika polskiej gospodarki. Na przykład to, że ponad 90 proc. elektryczności uzyskuje się ze spalania węgla.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska może sporo zapłacić za unijny plan emisji CO2

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!