Polska musi powstrzymać zaostrzenie polityki klimatycznej UE

Polska musi powstrzymać zaostrzenie polityki klimatycznej UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Głównym celem Polski na 2012 r. jest budowa koalicji, żebyśmy nie zostali sami z wetem ws. zaostrzenia polityki klimatycznej UE. Polska musi budować świadomość w Unii, że wysokie cele bezemisyjnego wytwarzania energii są zagrożeniem dla gospodarki europejskiej - mówi Dariusz Marzec, szef Zespołu Doradztwa dla Sektora Energetycznego w firmie doradczej KPMG.

Jakie były, Pana zdaniem, najważniejsze wydarzenia w branży elektroenergetycznej w 2011 r.?

- Bardzo ważne było weto Polski wobec modyfikacji pakietu energetyczno-klimatycznego, czyli prób zwiększenia docelowych limitów OZE i redukcji emisji CO2. Po raz pierwszy Polska, używając broni ostatecznej jaką jest weto, zaprotestowała przeciwko sformułowaniom, które mogłyby sugerować zwiększenie obowiązku udziału energii z OZE do 25 proc. już roku w 2020. Z punktu widzenia polskiej gospodarki i polskiego mixu paliwowego jest to niewykonalne, a jeśli nawet, to będzie się wiązało z tak dużymi kosztami, których polska i europejska gospodarka nie wytrzyma.

Pierwszy raz Polska tak ostro sprzeciwiła się planom unijnym, zawsze deklarowaliśmy działania w kierunku spełnienie celów polityki klimatycznej UE. Problem w tym, że cele te ewoluują do poziomów, które z punktu widzenia polskiej gospodarki są niewykonalne.

O ile samo weto Polski dla polskiej gospodarki jest dobrym sygnałem, to złą i niepokojącą wiadomością jest, że Polska samodzielnie musiała zawetować te propozycje.

Innym bardzo ważnym wydarzeniem był wybór wykonawcy dwóch nowych bloków po 900 MW w Elektrowni Opole. Wartość tej inwestycji to ponad 9 mld zł. Wielu uczestników rynku mówi o planach inwestycyjnych, a tu jest konkretna decyzja. myślę, że bardzo ważne dla takich decyzji jest to, że Polska jest dla PGE rynkiem domowym i strategicznym a nie jednym z wielu na których działa, więc tu inwestuje.

Wkrótce powinny zapaść rozstrzygnięcia w przypadku kolejnych inwestycji, jak np. blok 1000 MW w Elektrowni Kozienice. Tauron realizuje bardzo duży program modernizacji i odbudowy mocy. Tauron jako jedyny na razie wszedł w energetykę gazową.

Z dużym zainteresowaniem obserwować również będę budowę segmentu wytwarzania energii elektrycznej przez PGNiG czego strategicznym początkiem jest nabycie przez tę firmę od Vattenfala Elektrociepłowni Warszawskich.

Jak Pan ocenia deklarację Tomasza Zadrogi, prezesa PGE, że dwa nowe bloki w Elektrowni Opole będą ostatnimi jednostkami w PGE na węglu kamiennym?

- PGE musi dywersyfikować paliwa a co za tym idzie ryzyko, ale mocy opartych na węglu kamiennym i tak jest w polskiej energetyce bardzo dużo. Sama Elektrownia Opole jest dużym wytwórcą a po oddaniu nowych bloków będzie dysponowała mocą ponad 3,3 tys. MW.

Przyszłość inwestycji węglowych będzie zależała od polityki klimatycznej UE. Energia z OZE jest bardzo droga, gaz jest bardzo drogi a więc i energia produkowana z tych paliw będzie droga. W tej sytuacji "w podstawie" pozostaje węgiel i energetyka jądrowa. Na razie PGE będzie starała się równoważyć swój mix paliwowy m.in. poprzez wzrost inwestycji w OZE. Kolejnym segmentem, jaki będzie PGE mocno rozwijała, jest również energetyka jądrowa.

Pojawia się coraz więcej opinii mówiących, że budowa elektrowni gazowych jest nieopłacalna. Jaka jest Pana opinia w tej sprawie?

- Obecnie produkcja energii w elektrowniach gazowych jest znacznie droższa niż produkcja w innych źródłach. Dziś produkcja energii w elektrowniach gazowych się nie opłaca, ale wskutek polityki regulacyjnej promującej niskoemisyjne źródła może się to zmienić.

Opłacalność produkcji energii elektrycznej z gazu w dużym stopniu zależeć będzie od ceny CO2. Jeżeli polityka klimatyczna UE spowoduje, że tona CO2 będzie 3 razy droższa niż obecnie to produkcja energii z gazu będzie opłacalna nawet po tej cenie gazu, jaką mamy dzisiaj. Tylko jaka gospodarka to wytrzyma? Czy dziś europejska gospodarka potrzebuje impulsów stymulujących wzrost czy recesję? Jeżeli gospodarka UE będzie miała takie otoczenie regulacyjne które spowoduje, że cena energii w UE będzie dwa razy wyższa niż w całej reszcie świata, to konkurencyjność europejskiej gospodarki na globalnym rynku stanie pod znakiem zapytania. Udział energetyki gazowej w naszej gospodarce będzie również zależał od wyników poszukiwań, zasobów i kosztów eksploatacji gazu łupkowego, a to jeszcze przed nami.

Jakie są najważniejsze wyzwania branży na rok 2012?

- Głównym zadaniem dla Polski jest budowanie koalicji, żebyśmy nie zostali sami z wetem ws. zaostrzenia celów polityki klimatycznej. Polska musi budować świadomość w UE, że wysokie cele bezemisyjnego wytwarzania energii są zagrożeniem dla gospodarki europejskiej. Trzeba przekonywać Europę, żeby patrzeć realistycznie na pewne cele, a nie traktować ich ideologicznie. Taki realizm jest w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Indiach i wielu innych krajach.

W roku 2012 powinny zapaść rozstrzygnięcia w przetargach na budowę bloków w grupach Tauron i Enea.

Należy spodziewać się także istotnych decyzji ws. rozwoju energetyki jądrowej, jak lokalizacja elektrowni jądrowej czy wybór partnera i technologii.

Rozmawiał: Dariusz Ciepiela
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska musi powstrzymać zaostrzenie polityki klimatycznej UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!