Polska przeciw zmniejszeniu liczby pozwoleń CO2

Polska przeciw zmniejszeniu liczby pozwoleń CO2
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jesteśmy przeciwni sztucznemu podwyższaniu ceny uprawnień na emisję CO2 poprzez zmniejszenie ich liczby na rynku UE - powiedział PAP po spotkaniu ministrów środowiska w Danii minister Marcin Korolec. KE nie wyklucza propozycji w tej sprawie jeszcze w tym roku.

Podczas spotkania ministrów środowiska krajów UE w duńskim Horsens komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard zapowiedziała przyspieszenie raportu o unijnym systemie handlu pozwoleniami na emisję CO2 (ETS) z przyszłego na ten rok i nie wykluczyła propozycji zmian w harmonogramie aukcji. Może to oznaczać przesunięcie pewnej liczby pozwoleń przeznaczonych do sprzedaży w latach 2013-2020, a tym samym ograniczenie ich liczby w tym czasie. KE chce w ten sposób zaradzić niskiej cenie za pozwolenia, która nie zachęca do zielonych inwestycji.

Minister środowiska Marcin Korolec uważa, że na tym etapie jeszcze trudno przesądzić o działaniach KE, przyznał jednak, że prawdopodobnie będą one zmierzać ku ograniczeniu liczby pozwoleń na emisję i podwyższeniu w ten sposób ich ceny. Jego zdaniem, powinny być wykonane analizy wpływu takiego rozwiązania na gospodarkę.

"Wyobraźmy sobie sytuację, że zrobimy jakiś ruch legislacyjny i dokonamy jakiejś interwencji (na rynku ETS - PAP) i okaże się, że ta interwencja nie będzie skuteczna, to co, będziemy znowu się spotykali w sprawie kolejnych interwencji?" - mówił Korolec. Zaznaczył, że Polska jest przeciwna takim interwencjom; w podobnym tonie przed spotkaniem ministrów ds. energii wypowiadała się dla PAP wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska.

"Polskie stanowisko się nie zmieniło i jesteśmy nastawieni negatywnie w stosunku do jakiejś administracyjnej interwencji na rynku: do sztucznego podwyższania celów (redukcji emisji CO2 - PAP) i sztucznego podwyższania ceny uprawnień" - powiedział Korolec. W jego opinii, pomysł takiej interwencji "nie podoba się całemu szeregowi państw i to nie tylko państwom z regionu, ale również państwom, które od dawna są w UE".

Szef resortu środowiska nie chciał jednak wymieniać nazw tych krajów, zaznaczył tylko, że podczas czwartkowej dyskusji co najmniej "6-7 państw było negatywnie nastawionych do otwierania dyskusji na temat dyrektywy ETS i wprowadzania mechanizmu tzw. set-aside (zmniejszania liczby pozwoleń na emisję)".

Z zapowiedzi Hedegaard ucieszyły się natomiast organizacje ekologiczne.

"Obietnica Komisji pojawia się we właściwym momencie, w którym Polska i cała Europa zmagają się z galopującymi cenami paliw. (...) Analizy ekonomiczne wykazały, że wyższa cena uprawnień do emisji znacząco obniży te koszty" - skomentowała Julia Michalak z Climate Action Network Europe.

"Oświadczenie Komisji Europejskiej, by pracować nad naprawą rynku ETS przychodzi w samą porę. Rynek CO2 jest zalany kredytami na emisję i nie dostarcza zachęt do zielonych inwestycji" - ocenił w oświadczeniu Greenpeace. Organizacja uważa, że z rynku powinny być wycofane pozwolenia na emisję co najmniej 1,4 gigatony CO2.

Parlament Europejski zabiega, by zapis o możliwości zmniejszenia liczby pozwoleń na emisję CO2 na unijnym rynku po 2013 r. znalazł się w dyrektywie o efektywności, która może być uzgodniona przez ministrów w czerwcu. Duńska prezydencja uważa, że dyrektywa nie jest właściwym miejscem na taki zapis i sprawa pozwoleń na emisję CO2 powinna być potraktowana oddzielnie. Korolec wskazał, że sądząc po czwartkowym spotkaniu zapis o ETS najprawdopodobniej nie znajdzie się w dyrektywie o efektywności.

Jeśli po raporcie o ETS KE zaproponuje zmiany w harmonogramie aukcji pozwoleń na emisję CO2, do ich wprowadzenia wystarczy przegłosowanie decyzji przez komitet ds. zmian klimatycznych złożony z ekspertów z krajów UE.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska przeciw zmniejszeniu liczby pozwoleń CO2

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!