Polska spółka sprowadza biomasę z Afryki

Polska spółka sprowadza biomasę z Afryki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Consus produkuje w Afryce biomasę typu agro, jest to pozostałość po produkcji oleju palmowego. Jako biomasę używamy łuskę palmy gwinejskiej. Wkrótce do portu w Gdańsku wpłynie już trzeci statek z biomasą z Afryki w tym roku. Do końca roku planujemy sprowadzić jeszcze cztery statki, czyli ok. 40 tys. ton. biomasy - mówi Jarosław Kłapucki, prezes Grupy Consus.

Consus działa na kilku kontynentach, w Afryce znalazł się poszukując bazy surowcowej dla biomasy, ponieważ w Europie musimy spalać biomasę, a nie ma jej wystarczających zasobów

- Jak w każdym kraju w Europie czy Azji, w Afryce są uwarunkowania specyficzne dla danego państwa i trzeba być konsekwentnym w działaniu. Wtedy każdy biznes jest wykonalny - dodaje Jarosław Kłapucki.



Consus prowadzi także współpracę naukową z krajami Afryki. Grupa została partnerem strategicznym uniwersytetu w stolicy Togo Lome, co pozwoliło na nawiązanie kontaktów naukowych pomiędzy uniwersytetem w Lome i uniwersytetem Mikołaja Kopernika z Torunia.

- Prowadzę rozmowy w imieniu naszej grupy z innymi ośrodkami akademickimi w Polsce, ponieważ naszym zamierzeniem jest stworzenie fakultetu zarządzania odpadami i biomasą na uniwersytecie w Lome i chcemy, żeby dyplomy studentów kończących ten fakultet były również ważne w Europie - wyjaśnia Jarosław Kłapucki.

Grupa Consus, poprzez swoją spółkę - córkę Consus Togo zajmuje się pozyskaniem wysokokalorycznej biomasy typu PKS (ang. Palm Kernel Shell, łupki z orzecha palmy olejowej) będącej pozostałością po produkcji rolniczej w Togo. Od 2012 r. Grupa Consus sprowadza tę biomasę do Europy.

PKS ma postać rozdrobnionej pestki owocu olejowca gwinejskiego, która jest wysokojakościowym paliwem ekologicznym dzięki swej wysokiej kaloryczności (przeciętnie 4.500 - 5.000 Kcal/kg) oraz niezwykle niskiej zawartości zanieczyszczeń (popiołu i siarki), które są szkodliwe dla instalacji energetycznych.

Dla Grupy Consus działania w Afryce to projekt długofalowy. Obecnie spółka importuje biomasę, ale planuje już większe zaangażowanie lokalne. W Togo spółka przygotowuje podwaliny pod rynek energii oparty na paliwach ekologicznych, których tam jest pod dostatkiem.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska spółka sprowadza biomasę z Afryki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!