Polska w partnerstwie energii jądrowej

Polska w partnerstwie energii jądrowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska została przyjęta do Globalnego Partnerstwa Energii Jądrowej (GNEP). Wspólne posiedzenie tej organizacji oraz Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej odbyło się w Wiedniu

Państwa założycielskie GNEP - Chiny, Francja, Japonia, Rosja i USA - dążą do tego, by pozostałe kraje partnerskie zaopatrywały się u nich w paliwo jądrowe, rezygnując z samodzielnego wzbogacania uranu. W ten sposób zostałoby zredukowane ryzyko nieuprawnionego użycia materiałów rozszczepialnych do budowy broni nuklearnej - wyjaśnia portal tvp.pl.

Oferowana pomoc obejmuje również przeróbkę paliwa zużytego, by oddalić groźbę militarnego wykorzystania zawartego w nim plutonu.

Liczące po rozszerzeniu 16 krajów GNEP ma się teraz zająć tworzeniem własnej struktury kierowniczej, ale konkretnego planu działania w tej sprawie na razie nie ma - czytamy w portalu.

Zainicjowane w ubiegłym roku GNEP chce dostarczać niewielkie bezpieczne elektrownie atomowe również państwom rozwijającym się i dlatego do jego składu przyjęto również Ghanę.

Większość amerykańskich kongresmanów traktuje jednak sceptycznie lansowany przez GNEP plan opracowania nowej technologii przerobu zużytego paliwa jądrowego, z potencjalnie mniejszą niż dotąd ilością radioaktywnych odpadów. Ich zdaniem, koszty mogą tutaj przewyższyć spodziewane korzyści.

Natomiast mająca własny przemysł atomowy Republika Południowej Afryki obawia się, że koncepcje w rodzaju GNEP ograniczyłyby jej swobodę pokojowego wykorzystania energii nuklearnej. RPA wskazuje w tym kontekście, że na mocy układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej wszyscy jego sygnatariusze mają prawo wzbogacać lub przerabiać uran - czytamy w tvp.pl.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska w partnerstwie energii jądrowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!