Polskie miasta mogą podnieść efektywność użytkowania energii dzięki realizacji idei smart cities

Polskie miasta mogą podnieść efektywność użytkowania energii dzięki realizacji idei smart cities
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- 3/4 zużycia energii i CO2 ma miejsce w europejskich miastach. Potrzebne było zidentyfikowanie głównych problemów, dotyczących niewłaściwego wykorzystania energii. Naszym celem jest stworzenie rynku dla miast. Wymiana doświadczeń pozwoli na znalezienie energooszczędnych rozwiązań - mówił Christoph Schoser, reprezentujący Komisję Europejską podczas panelu w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Ograniczenia w emisji wiążą się z realizacją pakietu klimatyczno-energetycznego, Zaangażowanie miast w budowę smart cities pomoże w realizacji celu, jakim jest redukcja emisji CO2 o 20 % do 2020 r.

Miasta będą mogły składać aplikacje do programu od 19 lipca. Oferta powinna zawierać propozycję, złożoną przez minimum 3 miasta. Realizowane będą zarówno duże projekty demonstracyjne, jak i przedsięwzięcia dotyczące małych miast. Czas składania wniosków upłynie w grudniu. Z programu i pomocy finansowej skorzysta zdaniem Schosera 20-30 miast w skali roku.

Doświadczeniem związanym z wdrażaniem idei "inteligentnego miasta" podzielił się wiceprezydent Bielska-Białej, Zbigniew Michniowski.

- Smart city to nie tylko wysokie technologie, ale splot rozmaitych czynników: gospodarka miasta, społeczeństwo, technologie informatyczne, środowisko. Wszystkie elementy muszą być brane pod uwagę, by myśleć o mieście inteligentnym. Postawiliśmy w Bielsku na zasadę 3 K: kwalifikacje, konsekwencja w działaniu oraz koordynacja. Zaczątki fachowego zespołu zajmującego się tą kwestią sięgają 17 lat wstecz. Aby osiągnąć efekty, konsekwentne monitorowaliśmy emisję energii przez kilka lat. W końcu korzystamy z doświadczeń innych miast, także europejskich, i w ten sposób możemy lepiej koordynować nasze działania - opowiadał Michniowski.

Michniowski jest prezesem Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć "Energie Cités" oraz reprezentantem Bielska-Białej w europejskiej sieci Energy Cities. W Polsce działania związane z szukaniem optymalnych sposobów użytkowania energii stowarzyszenie podejmuje razem ze Związkiem Miast Polskich. W ramach współpracy wdrażane są projekty, organizowane konferencje oraz szkolenia.

Potrzebna jest edukacja, aby trafić do świadomości ludzi z tymi propozycjami. Ich realizacja wiąże się także z wyrzeczeniami. Bielsko-Biała ma w swoim planie wydać 300 mln zł w ciągu 10 lat, aby zrealizować cele pakietu klimatyczno-energetycznego. Konieczna będzie wymiana ciepłociągów, zmiana taboru komunikacyjnego oraz nowa organizacja miasta, aby nie powstawały korki - wymieniał wiceprezydent.

Mirosława Nykiel, wiceprzewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki, przypomniała, że Sejm uchwalił w marcu ustawę, dotyczącą efektywności energetycznej.

- Miasta będą musiały wykazać w swoim działaniu 2 rozwiązania proefektywne spośród propozycji zawartych w katalogu, załączonym do ustawy. Dzięki ustawie sektor energetyczny będzie wprowadzał nowe technologie oszczędnościowe.

- Ostatecznie chodzi tu także o zmniejszenie cen dla odbiorcy końcowego - podkreśliła posłanka. Poinformowała także, że planowana nowela ustawy wzbogaci ją o rozwiązania związane z koncepcją smart cities. Wspólnie z prowadzącym panel Andrzejem Siemaszko z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE Nykiel podjęła się organizacji w czerwcu spotkania w Sejmie dla samorządowców, w czasie którego będzie promowana idea smart cities.

Zdaniem wiceprezydenta Bielska-Białej, Polska ma spory potencjał w kwestii zmniejszenia zapotrzebowania na energię w istniejącej substancji mieszkaniowej. - Pomocą w tym względzie służy ustawa termomodernizacyjna oraz fundusze strukturalne - mówił Michniowski.

Z kolei reprezentująca Ministerstwo Gospodarki Elżbieta Wróblewska podkreśliła znaczenie zainicjowania w czasie polskiej prezydencji realizacji SET-Plan-u, czyli strategii dotyczącej technologii energetycznych. Przykłady edukowania ludzi w temacie oszczędnego wykorzystywania energii podał Włodzimierz Pomierny z Mazowieckiej Agencji Energetycznej.

- Realizujemy konkurs dla gimnazjalistów oraz e-learning dla zarządców w gminach. Uruchomiliśmy także portal szanuj-energie.pl, który propaguje ideę oszczędzania energii. Pomierny zasygnalizował też, że Mazowsze jest zainteresowane stworzeniem ligi gmin inteligentnych.

Realizacja idei smart cities wymaga zastosowania nowych technologii. Paweł Lech z firmy Polkomtel wskazał, że do tworzenia smart city mogą być potrzebne bezprzewodowe sieci do transmisji danych.

- Informacja to także ważny wymiar inteligentnych miast. Dostarczanie mieszkańcom wiadomości, dotyczących aktualnej sytuacji, ewentualnych nagłych awarii, może pomóc w organizacji życia miasta - podkreślił Lech.

Bartłomiej Szlawski z IBM wskazał na potrzebę uporządkowania kwestii związanych z zarządzaniem wiedzą, co może pomóc nawet w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Perspektywę europejską w poszukiwaniu innowacji ukazał Frank Wagenbauer z Capgemini Polska. Natomiast Cezary Lejkowski z Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ przedstawił rozwiązanie, które ma szansę pomóc w zarządzaniu energią miejską.

Zakłada ono, że kwestia zużywanej przez miasto energii byłaby regulowana dzięki urządzeniom notującym parametry natężenia światła naturalnego podczas dnia i nocy, hałasu czy też natężenia ruchu.

Okazuje się, że w Polsce stosuje się już nowe technologie w kontekście smart cities. - Dobrym przykładem zastosowania koncepcji smart grid jest miasto Mielec. Inicjatywa jest realizowana we współpracy z miastem na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, a zaangażowane podmioty są już podłączone do sieci telekomunikacyjnej - powiedział Mirosław Semczuk z Agencji Rozwoju Przemysłu.

Panel o smart cities zakończył się deklaracjami współpracy firm, które mają już doświadczenie we wdrażaniu podobnych rozwiązań. Wydaje się, że ich realizacja na większą skalę w Polsce nie jest jeszcze możliwa. Od odpowiedzi miast zależeć będzie, w jakim stopniu zjawisko inteligentnych miast pojawi się w Polsce.

- Smart cities to projekt, w ramach którego wygrać mogą wszystkie strony: samorządy, mieszkańcy, środowisko - taką zachętę dla miast przedstawił w imieniu Komisji Europejskiej Christoph Schoser.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!