Polskie projekty energetyczne powinny dostać pomoc UE

Polskie projekty energetyczne powinny dostać pomoc UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ministrowie energetyki rozmawiali w Brukseli o inwestycjach, które mogą dostać środki UE po 2014 r. Chodzi m.in. o korytarz gazowy Północ-Południe. Mamy projekty i powinny one dostać dofinansowanie - zapewnił po spotkaniu polski wiceminister gospodarki.

Ministrowie omówili we wtorek projekt rozporządzenia, które ma zawierać wytyczne, jak wybierać projekty energetyczne o znaczeniu ogólnoeuropejskim, które będą mogły otrzymać dofinansowanie z budżetu UE na lata 2014-2020. KE wstępnie już zidentyfikowała priorytetowe korytarze przesyłu energii (m.in. gazowy i elektroenergetyczny korytarz Północ-Południe). Zieloni w PE domagają się, by pieniądze szły głównie na wzmocnienie przesyłu energii odnawialnej, Polsce i naszemu regionowi zależy na brakujących połączeniach gazowych.

"Wydaje się, że konfliktu tu nie ma, bo państwa będą tworzyły grupy i w tych grupach będziemy decydować, jakie projekty wybierzemy. Oczywiście potem od ich przygotowania będzie zależało, które projekty dostaną środki" - powiedział polskim dziennikarzom po spotkaniu wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz. Zaznaczył, że Polska jest "przed peletonem", bo uczestniczyła już w dwóch grupach.

Inwestycje mają być - zgodnie z projektem KE - proponowane przez tzw. grupy regionalne, złożone z przedstawicieli krajów UE, regulatorów i operatorów systemów przesyłowych, a następnie zatwierdzane przez kraje członkowskie.

"Jesteśmy przygotowani, by to rozporządzenie natychmiast wdrażać i mamy już przygotowane projekty (...). Jestem przekonany, że uda nam się na kluczowe projekty środki pozyskać" - zapewnił. "Zależy nam najbardziej na połączeniach Północ-Południe i bałtyckich, zarówno w elektroenergetyce, jak i gazie" - dodał.

Pytany o spór w Parlamencie Europejskich o kluczowe projekty i wymaganą zgodę PE na przyjęcie rozporządzenia z wytycznymi ich wyboru, odparł: "komisarz obiecywał, że warunki (wyboru) będą bardzo obiektywne, niepodatne na polityczne oddziaływania i jestem przekonany, że jeżeli tak będzie, to absolutnie nasze projekty powinny znaleźć się na liście i dostać pieniądze".

Projekt rozporządzenia ws. wytycznych dla transeuropejskiej infrastruktury energetycznej skrytykował we wtorek Greenpeace za "zbytni nacisk na infrastrukturę paliwową, włączając w to rurociągi na gaz i ropę oraz na CO2 do niesprawdzonych instalacji wyłapywania i składowania dwutlenku węgla".

"Ministrowie ds. energii krajów UE dyskutują o inwestycjach, które rażąco ignorują długoterminowe cele klimatyczne Europy. (...) Zamiast tego powinni skupić się na wzmocnieniu sieci do przesyłu energii elektrycznej, by mogła przyjąć więcej czystej, odnawialnej energii" - oświadczył we wtorek zajmujący się polityką energetyczną Greenpeace EU Frauke Thies.

Chodzi o przyłączanie do sieci europejskiej farm wiatrowych na północy Europy i solarów na południu.

Projekty integrujące rynek energii mają być dofinansowane w przyszłym budżecie UE z nowego funduszu infrastrukturalnego Connecting Europe Facility (CEF); przypadnie na nie 9,1 mld euro. Unijne granty mają być uzupełniane środkami prywatnymi np. funduszy inwestycyjnych.

Na liście ośmiu priorytetowych projektów energetycznych proponowanych przez KE znajduje się aż pięć projektów, z których może skorzystać Polska. Są to m.in. projekt korytarza gazowego Północ-Południe (interkonektory gazowe łączące region Bałtyku, Adriatyku, Morza Egejskiego i Morza Czarnego) oraz modernizacja sieci elektroenergetycznej między krajami Europy środkowej i południowo-wschodniej. Udział Polski jest też przewidziany w projekcie budowy tzw. południowego korytarza dostaw gazu z regionu Morza Kaspijskiego.

Polsce szczególnie zależy na dofinansowaniu połączeń gazowych, tzw. interkonektorów, bo dzięki nim wzrósłby na znaczeniu terminal gazu LNG w Świnoujściu (ma ruszyć w 2014 r.), który mógłby wówczas dostarczać gaz na cały region.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polskie projekty energetyczne powinny dostać pomoc UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!