XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polsko-białoruskie rozmowy o energetyce i nie tylko

Polsko-białoruskie rozmowy o energetyce i nie tylko
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Finalizacja umowy między Polską a Białorusią o małym ruchu granicznym, współpraca obu krajów w projektach energetycznych, a także problem standardów politycznych na Białorusi i polskich oczekiwań w tej sferze - to główne tematy drugiego dnia I. Szczytu Gospodarczego Polska-Białoruś.

W środę w szczycie wzięli udział premier RP Donald Tusk oraz wicepremierzy Polski i Białorusi, Waldemar Pawlak i Andrej Kobiakou.

Spośród projektów energetycznych omawianych na szczycie był - jak wyjaśnił wicepremier Kobiakou - projekt budowy elektrowni węglowej w Zelwie w obwodzie grodzieńskim. Inwestorem ze strony polskiej jest firma Kulczyk-Holding. Kobiakou podkreślił, że projekt "wymaga budowy nie tylko samej elektrowni, ale i stworzenia odpowiedniej infrastruktury, która pozwalałaby wykorzystywać tę energię elektryczną i na polskim terytorium, i na białoruskim terytorium, i może dalej, to znaczy - eksportować (ją) poza Polskę".

"Rozmawialiśmy też o tych projektach, które mogą być ważne dla tranzytu, chociażby takie jak Jamał II" - dodał wicepremier Pawlak. Podkreślił: "lepiej, żeby powstała druga nitka Jamału niż Nord Stream". Pawlak mówił też o możliwość przedłużenia rurociągu "Przyjaźń" do Wilhelmshafen na Morzu Północnym. Podkreślił, że mogą to być takie przedsięwzięcia, które budują dobrą pozycję Polski i Białorusi we współpracy Rosji i Europy, Unii Europejskiej.

Jak powiedział PAP biorący udział w obradach zespołu energetycznego Marek Kossowski, największym omawianym przedsięwzięciem był projekt budowy połączenia transgranicznego - linii energetycznej, pozwalającej na przesył energii elektrycznej, o roboczej nazwie "Roś-Białystok". Docelowo miałaby moc 400 kilowoltów.

Duże projekty energetyczne są na razie w fazie rozmów i przygotowania analiz - powiedział Kossowski. Dodał przy tym, że zapadły "bardzo konkretne ustalenia" dotyczące udziału polskich firm w modernizacji i rozbudowie linii energetycznych na terenie Białorusi.

Jak przypomniał białoruski wicepremier, w zeszłym roku obrót handlowy między Polską a Białorusią wyniósł prawie 3 mld dolarów i wzrósł pięciokrotnie w ciągu ostatnich sześciu lat. Zeszłoroczny obrót to "wynik rekordowy" - podkreślił Pawlak. Przypomniał, że Białoruś prowadzi obecnie szerokie programy prywatyzacyjne, co otwiera możliwości nowych przedsięwzięć. Dodał, że we współpracy towarowej z Białorusią uczestniczy ponad 5 tys. firm z Polski.

Przedsiębiorcy biorący udział w szczycie tworzyli cztery grupy robocze ze sfer: bankowej, handlu i inwestycji, energetyki i turystyki. Grupie energetycznej przewodziła wiceminister Łobodzińska, a ze strony białoruskiej - minister energetyki Aleksandr Oziarec.

Wiceminister Kabiakou poinformował o planie przeprowadzenia kolejnego szczytu w przyszłym roku na Białorusi.

W trzeciej Narodowej Wystawie Białorusi na Torwarze bierze udział ponad stu białoruskich eksporterów, m.in. z przemysłu motoryzacyjnego, chemicznego, petrochemicznego spożywczego i branży budowlanej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polsko-białoruskie rozmowy o energetyce i nie tylko

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!