Polsko-niemieckie dryfowanie energetyczne

Polsko-niemieckie dryfowanie energetyczne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Myślę, że Niemcy i Polacy w strukturach europejskich mają taką samą podstawę jeżeli chodzi o interesy (…) Jeden z niewielu problemów, w których to jeszcze nie działa optymalnie, a przeciwnie, gdzie dochodzi do pewnego dryfowania, to jest energetyka .To w zasadzie wynika z polityki - ocenił Friedbert Pflüger, dyrektor wykonawczy Europejskiego Centrum Bezpieczeństwa, Energii i Surowców (EUCERS)

Dialog polsko - niemiecki dotyczący energetyki jest słabo słyszalny i jak na państwa sąsiedzkie stosunkowo skromny. Debata „Energia w Polsce i w Niemczech. Co nas łączy, co nas różni”, która odbyła się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2013, pokazała jednak, że są podstawy ku temu, żeby go rozwijać na wielu płaszczyznach.

- Sąsiedztwo zmusza nas do zajęcia się dwoma aspektami wynikającymi z niemieckiej rewolucji energetycznej Energiewende. W Niemczech produkuje się wielką ilość energii wiatrowej i słonecznej po koszcie zmiennym zero, co obniża ceny energii nie tylko tam, ale i u nas. Bardzo trudno sobie wyobrazić sytuację, kiedy po naszej stronie granicy energia będzie droższa niż po niemieckiej. To jest nie do zaakceptowania chociażby politycznie - mówił Paweł Smoleń, wiceprezes PGE i prezydent Euracoal.

Druga ze spraw, której rozwiązanie, zdaniem Smolenia, wymaga współpracy polsko-niemieckiej, to sprawa przepływów kołowych energii generowanej przez niemieckie OZE, a kolejny wspólny temat, to kwestia rozwoju energetyki opartej na lokalnych paliwach kopalnych.

- Tematem dla Polaków, Czechów i Niemców jest, jak dbać o energetykę opartą na węglu kamiennym i brunatnym, która w dowolnym scenariuszu, czy w Polsce, czy w Czechach, czy w Niemczech jest nie do zastąpienia i to wiemy, ale różnie o tym mówimy. Trochę inaczej w Polsce, inaczej w Niemczech , inaczej w kuluarach, a inaczej z trybuny. To nie musi tak być - przekonywał Paweł Smoleń.

Niemieccy przedsiębiorcy otwarcie opowiadali o tym, jakie problemy stwarza ich energetyce transformacja w kierunku zielonej energetyki, tak w sferze produkcji jak i przesyłu.

- Nacisk na przedsiębiorstwa energetyczne jest niezwykle silny. W Niemczech mamy w tej chwili ponad 22 proc. energii ze źródeł odnawialnych, dostępne podczas silnego wiatru, ale nie w nocy i przy braku silnego wiatru. Jest to wyzwanie dla konwencjonalnych elektrowni, żeby włączyć się jakoś w ten system i być w stanie reagować jako partnerzy tych nowych źródeł energii po to, aby dostępną moc móc wyrównywać. Jest to zupełnie nowa sytuacja, którą w bardzo intensywny sposób obserwujemy od dwóch-trzech lat -mówił Hartmuth Zeiss, prezes zarządu Vattenfall Europe Generation.

Prezes Zeiss wskazywał na możliwości współpracy polsko-niemieckiej w górnictwie węgla brunatnego i energetyce opartej na tym paliwie. Werner Diwald, członek zarządu, Enertrag, wskazywał, że ze względu na rozwój OZE w Niemczech, gdzie moce zainstalowane OZE wynoszą prawie 70 tys. MW, absorpcja energetyki odnawialnej wymaga rozbudowy sieci, a także rodzi wielką potrzebę stosowania technologii magazynowania energii,

- Do tego potrzebny jest zupełnie nowy kształt rynku. W starym kształcie ten rynek nie będzie funkcjonował - konstatował Werner Diwald.

Polska mogłaby, jak się wydaje, czerpać z niemieckich doświadczeń w OZE, ale mimo sąsiedztwa polsko-niemiecki dialog energetyczny nie jest zbyt intensywny. Pojawiły się oceny, że to pochodna polityki.

- Myślę, że Niemcy i Polacy w strukturach europejskich, w takim globalnym spojrzeniu mają taką samą podstawę jeżeli chodzi o interesy (…) Jeden z niewielu problemów, w których to jeszcze nie działa optymalnie, a przeciwnie, gdzie dochodzi do pewnego dryfowania, to jest energetyka .To w zasadzie wynika z polityki , z rożnych ocen politycznych jak daleko pójść, jeśli chodzi o ochronę klimatu, jak połączyć to z bezpieczeństwem energetycznym i konkurencyjnością naszych systemów gospodarczych. Tutaj występują różne opinie , również w dziedzinie węgla - oceniał Friedbert Pflüger, dyrektor wykonawczy Europejskiego Centrum Bezpieczeństwa, Energii i Surowców.

Dyrektor Pflüger skonstatował, że trend w kierunku energii odnawialnej jest właściwy, ale należy uniknąć sytuacji, w której taka droga zostanie zideologizowana i wręcz uznana za moralnie lepszą niż inne. Uznał, że dialog pomiędzy PSE i 50 Hertz w sprawie trudnej, bo przepływów nieplanowych energii negatywnie wpływających na pracę polskiego systemu energetycznego, mógłby się stać swoistym wzorcem dla polsko-niemieckich stosunków w energetyce.

- Zamiast tłuc się po głowach szefowie obydwóch przedsiębiorstw wspólnie usiedli przy stole i znaleźli rozwiązanie jak rzeczowo podołać temu problemowi. Ta próba 50 Hertz i PSE mogłaby stać się pewnego rodzaju wzorcem dla całej polsko- niemieckiej polityki energetycznej - powiedział Friedbert Pflüger.

Potrzebę nowego spojrzenia na relacje międzynarodowe w energetyce, dotyczące rynku energii elektrycznej zaakcentował Henryk Majchrzak, prezes zarządu PSE, którego zdaniem należy spróbować wypracować pewien przełom polegający na odejściu od partykularyzmów w kierunku kompromisów.

- Zostały wspomniane zjawiska przepływów transgranicznych. Ja patrzę na nie pozytywnie. To nie są zjawiska, które należy postrzegać jedynie jako pewien problem. To jest znamię tego co dzieje się w Europie, a skoro to jest następstwo, a nie przyczyna to powinniśmy znaleźć rozwiązanie. Ten tak zwany wirtualny przesuwnik fazowy , a więc umowa, którą nam się udało podpisać z naszym partnerem 50 Hertz to jest próba znalezienia rozwiązania, która polega na zmierzeniu się z problemem technologicznym w sposób oparty o umowę - mówił prezes Majchrzak.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polsko-niemieckie dryfowanie energetyczne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!