Pomarańczowy alarm smogowy w Pekinie

Pomarańczowy alarm smogowy w Pekinie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pekin ogłosił w piątek pomarańczowy alarm smogowy, oznaczający drugi najwyższy stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Gęsty smog spowije chińską stolicę i część północy kraju między 4 a 8 listopada – ostrzegło chińskie ministerstwo ochrony środowiska.

  • Pomarańczowy alarm ogłaszany jest, gdy przewidywany średni wskaźnik jakości powietrza (AQI) za trzy dni przekracza 200 lub wynosi ponad 300 w ciągu jednego dnia.
  • Oprócz Pekinu sytuacja ta dotyczy okolic chińskiej stolicy, w tym prowincji Hopej (Hebei) i portowego miasta Tiencin (Tianjin).
  • Władze zalecają, by dzieci, osoby starsze oraz cierpiące na choroby układu oddechowego, serca i inne choroby przewlekłe pozostawały w miarę możliwości w pomieszczeniach zamkniętych.

W tych dniach zabroniony będzie ruch pojazdów oznaczonych jako I i II w krajowej skali emisji spalin oraz transport ciężarówkami gleby i odpadów budowlanych - podała agencja Xinhua, powołując się na oficjalny komunikat.

Władze zalecają, by dzieci, osoby starsze oraz cierpiące na choroby układu oddechowego, serca i inne choroby przewlekłe pozostawały w miarę możliwości w pomieszczeniach zamkniętych. Przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja powinny zaprzestać aktywności na zewnątrz.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pomarańczowy alarm ogłaszany jest, gdy przewidywany średni wskaźnik jakości powietrza (AQI) za trzy dni przekracza 200 lub wynosi ponad 300 w ciągu jednego dnia.

Oprócz Pekinu sytuacja ta dotyczy okolic chińskiej stolicy, w tym prowincji Hopej (Hebei) i portowego miasta Tiencin (Tianjin). Region ten od lat zmaga się z poważnym problemem zanieczyszczenia powietrza, który nasila się szczególnie w sezonie grzewczym, m.in. dlatego, że większość chińskich elektrowni opalana jest węglem. Mimo środków podejmowanych przez władze w celu zmniejszenia zanieczyszczenia pomarańczowy alarm nie należy w tym rejonie do rzadkości.

Od 2013 roku chińskie władze oficjalnie prowadzą "wojnę z zanieczyszczeniem". Zgodnie z obietnicami złożonymi cztery lata temu, Pekin powinien w tym roku obniżyć PM2,5 (stężenie drobnych pyłów zawieszonych, szczególnie niebezpiecznych dla zdrowia) o ponad jedną czwartą w porównaniu z rokiem 2012, a przeciętna wartość wskaźnika nie powinna przekroczyć 60 mikrogramów na metr sześcienny.

Na tegoroczną zimę ministerstwo ochrony środowiska wprowadziło restrykcje w ruchu ciężarówek oraz ograniczenia produkcji w niektórych sektorach przemysłu ciężkiego. Zabiegi te przynoszą jednak niewielkie skutki. PM2,5 w regionie Pekin-Tiencin-Hopej utrzymywało się we wrześniu na poziomie 52 mikrogramów na metr sześcienny, podobnie jak w ubiegłym roku - zauważa agencja Reutera.

W kuluarach zakończonego niedawno XIX zjazdu Komunistycznej Partii Chin minister ochrony środowiska Li Ganjie przyznał, że w zakresie walki z zanieczyszczeniem wiele problemów nie zostało jeszcze rozwiązanych, ale zapowiedział dalsze wysiłki.

Zanieczyszczenie powietrza to dotkliwy skutek uboczny dynamicznego rozwoju gospodarczego Chin w ostatnich trzech dekadach. Według Światowej Organizacji Zdrowia z powodu zanieczyszczenia powietrza w samym 2012 roku zmarł ponad milion Chińczyków. Szacunki naukowców z organizacji Berkeley Earth mówią o nawet 1,6 mln takich zgonów rocznie - a więc średnio prawie 4,4 tys. zgonów każdego dnia.

Chińskie media podały w sierpniu, że w ciągu ostatnich 10-15 lat w Chinach znacznie wzrosła liczba diagnozowanych przypadków odmiany raka płuc niezwiązanego z paleniem tytoniu. Podejrzewa się, że wzrost ten wynika z zanieczyszczenia powietrza. Według badania opublikowanego w tym roku w "British Medical Journal" Chiny mogłyby uniknąć 3 mln przedwczesnych zgonów rocznie, gdyby dostosowały jakość powietrza do wytycznych WHO.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pomarańczowy alarm smogowy w Pekinie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!