Powiat sławieński zaprasza PGE do rozmów o elektrowni jądrowej

Powiat sławieński zaprasza PGE do rozmów o elektrowni jądrowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Włodarze wszystkich gmin z powiatu sławieńskiego (Zachodniopomorskie) oraz tutejszy starosta zwrócili się do Polskiej Grupy Energetycznej SA o podjęcie rozmów na temat przywrócenia miejscowości Kopań na krótką listę lokalizacji elektrowni jądrowej.

O propozycji dla PGE poinformowali we wtorek na konferencji prasowej w Sławnie starosta Wojciech Wiśniowski, burmistrz Darłowa Arkadiusz Klimowicz, burmistrz Sławna Krzysztof Frankenstein i wójt gminy wiejskiej Sławno Ryszard Stachowiak.

Pod przekazanym dziennikarzom oświadczeniem skierowanym do PGE podpisali się również wójtowie gminy wiejskiej Darłowo Franciszek Kupracz, Postomina Janusz Bojkowski, Malechowa Jan Szlufik i radna Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Magdalena Gąsecka.

W zaproszeniu PGE do podjęcia rozmów na temat Kopania samorządowcy napisali, iż "uważają, że ta lokalizacja () stwarza ogromną szansę na rozwój i powstanie nowych miejsc pracy oraz podniesienie poziomu życia mieszkańców."

Pytani na konferencji, czy nie obawiają się protestów w związku z zaproszeniem PGE do rozmów, samorządowcy powiedzieli, że "protesty są urodą demokracji."

Jak podkreślili decyzję o zaproszeniu PGE do rozmów podjęli po przeanalizowaniu wszystkich "za" i "przeciw" lokalizacji elektrowni jądrowej.

Leżący na terenie gminy wiejskiej Darłowo Kopań był trzecią na obejmującej 27 lokalizacji liście rankingowej Ministerstwa Gospodarki, ogłoszonej w marcu 2010 roku. Dwie pierwsze lokalizacje to Żarnowiec (Pomorskie) i Klempicz (Wielkopolskie).

PGE, która ma budować elektrownię, wybrała jednak nieco inne lokalizacje. 25 listopada br. zarząd spółki ogłosił, że na krótkiej liście są Gąski k. Mielna (Zachodniopomorskie), Choczewo i Żarnowiec (Pomorskie).

Wybór Gąsek, które nie znajdowały się na ministerialnej liście, doprowadził do protestów mieszkańców gminy Mielno i przyjęcia przez tamtejszą radę uchwały sprzeciwiającej się "lokalizacji elektrowni jądrowej lub wszelkiej innej infrastruktury związanej z przemysłem jądrowym i rozpoczęcia jakichkolwiek prac badawczych związanych z tymi inwestycjami."

Budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej powinna ruszyć w 2016 r. Uruchomienie obiektu zaplanowano na rok 2020. Na ostateczny wybór lokalizacji inwestycji PGE ma czas do końca 2013 r. Przez ten okres w wybranych przez spółkę miejscach powinny zostać przeprowadzone kompleksowe badania, obejmujące m.in. nośność gruntów i siłę wiatru. Pierwsza polska elektrownia jądrowa ma mieć moc 3 000 MW i być wyposażona w reaktor najnowszej generacji III lub III +. Koszt budowy szacowany jest na 35-55 mld zł.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!