XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 21 godz
  • 12 min
  • 31 sek

Powstało Polskie Zrzeszenie Klastrów Energii. Będzie lobbować za zmianą prawa

  • Michał Wroński
  • Opublikowano: 18 lutego 2019 - 20:20 | Zaktualizowano: 18 lutego 2019 - 20:21
W Pile utworzone zostało Polskie Zrzeszenie Klastrów Energii. Do podpisanego 14 lutego 2019 r. porozumienia przystąpiły klastry energetyczne z Piły, Gorzowa i Tuczna. Najważniejszym zadaniem zrzeszenia ma być lobbing na rzecz zmian w przepisach. Jak przekonują pomysłodawcy inicjatywy, polskie prawo wymaga dostosowania do „współczesnych potrzeb i wyzwań”.

- Żeby technologie mogły się rozwijać, trzeba wielu zmian w polskim prawie, które nie uwzględnia nowych możliwości i zmian, jakie w naszym kraju nastąpiły. Z drugiej strony - tak jak to jest w przypadku węgla - celowo, z przyczyn politycznych, przepisy są utrzymywane w dotychczasowym kształcie. Żeby zmiany w prawie były możliwe, konieczny jest lobbing. Żeby był lobbing, potrzebne jest silne działanie w ramach porozumienia wielu podmiotów - tak prezydent Piły, Piotr Głowski, tłumaczy powody powołania Polskiego Zrzeszenia Klastrów Energii.

Czytaj: Klastry energii szansą na rozwój elektromobilności i terenów wiejskich

- Chcemy mieć wpływ na to, w jaki sposób prawodawstwo polskie będzie wspierało ideę klastrową, którą uważamy za ze wszech miar słuszną - dodaje Tomasz Wojciechowski, prezes miejskiej spółki Gwda, która od dłuższego czasu wytwarza energię z odnawialnych źródeł, a od 2017 r. należy do Pilskiego Klastra Energetycznego.

Czytaj: Klastry energii przyjmą się w powiatach? 33 pomysły w pilotażu

- Piła weszła na drogę transformacji energetycznej, z której nie ma już odwrotu. Będziemy wytwarzać energię ze źródeł odnawialnych, bo to jedyny słuszny kierunek. Będziemy ją dystrybuować. Nie da się tego zrobić w obecnym stanie prawnym i dlatego chcemy mieć wsparcie struktur legislacyjnych państwa Musimy mieć więc siłę, żeby lobbować, a czasem wręcz wymuszać konieczne działania na ustawodawcy - podkreśla prezes Wojciechowski.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!