Powstanie "Plan gospodarki niskoemisyjnej" dla Krakowa

Powstanie "Plan gospodarki niskoemisyjnej" dla Krakowa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Władze Krakowa chcą doprowadzić do powstania "Planu gospodarki niskoemisyjnej" dla miasta. W dokumencie określone zostanie, kto i jakie zanieczyszczenia powietrza emituje i co zrobić, by je ograniczyć.

Od kilkunastu miesięcy w Krakowie trwa batalia o czyste powietrze, prowadzona m.in. przez ruchy społeczne. W środę radni zgodzili się, by gmina przystąpiła do opracowania "Planu gospodarki niskoemisyjnej". Dokument taki jest potrzebny m.in. przy ubieganiu się o unijne dotacje na projekty z zakresu ochrony środowiska i racjonalnego wykorzystania energii.

Opracowanie planu będzie kosztowało ok. 200 tys. zł. 85 proc. tej kwoty władze gminy chcą zdobyć z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

"Do tej pory w Krakowie w związku z ochroną powietrza zajmowaliśmy się głównie tzw. niską emisją, czyli zanieczyszczeniami pochodzącymi z pieców domowych. +Plan gospodarki niskoemisyjnej+ będzie znacznie szerszy: będzie obejmował inwentaryzację także źródeł emisji CO2, a być może także SO2" - mówił w środę PAP dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Wacław Skubida.

Istotą planu będzie to, że w jednym dokumencie opisana zostanie emisja gazów cieplarniach oraz pyłów i zanieczyszczeń z tzw. niskiej emisji. Inwentaryzacja obejmie budynki należące do gminy i do innych podmiotów: mieszkalne i użyteczności publicznej, a także transport, handel i usługi oraz przemysł. W opracowaniu mają być wykorzystane zebrane do tej pory dane o liczbie palenisk węglowych w Krakowie.

Dokument dostarczy informacji, kto i jakie zanieczyszczenia emituje. Będzie też zawierał zalecenia, co należy zrobić, by ograniczyć zużycie energii, emisję dwutlenku węgla i pyłu zawieszonego.

"Dla podmiotów publicznych zaproponujemy zmiany sposobu wykorzystania energii i energooszczędne technologie. W planie będą informacje, skąd można uzyskać pieniądze na ten cel" - mówił PAP Skubida. Dodał, że jeśli chodzi o podmioty prywatne, w dokumencie będą jedynie zalecenia, co zrobić, by obniżyć emisję zanieczyszczeń, bo gmina niczego nie może im narzucić.

Plan powstanie najwcześniej pod koniec 2014 r., a najprawdopodobniej w 2015 r.

Zgodnie z przyjętym przez UE w 2007 r. w Kioto pakietem energetycznym Polska musi o 20 proc. ograniczyć emisję dwutlenku węgla, o 20 proc. zwiększyć efektywność energetyczną i 15 proc. energii uzyskiwać ze źródeł odnawialnych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Powstanie "Plan gospodarki niskoemisyjnej" dla Krakowa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!