Pozwą rząd do sądu o CO2?

Pozwą rząd do sądu o CO2?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Firmy, które czują się pokrzywdzone podziałem zezwoleń na emisję CO2, zastanawiają się, czy nie zaskarżyć decyzji rządu do sądu. - Będę głosował "za" - mówi szef cementowni Górażdże.

W ubiegły wtorek, po prawie ośmiu miesiącach sporów (głównie między resortami), rząd przyjął Krajowy Plan Rozdziału Uprawnień do emisji CO2 - pisze "Gazeta Wyborcza". Przewiduje ono, że elektroenergetyka dostanie w latach 2008-13 darmowe zezwolenia na emisję 136 mln ton dwutlenku węgla rocznie. Huty - nieco ponad 11 mln ton, cementownie - 10,8 mln, rafinerie - 8 mln, chemia - 4,9 mln.

Już od wielu tygodni było wiadomo, że taki podział - hojny dla elektrowni - wywoła sprzeciw hut, cementowni, papierni, rafinerii itp. Teraz okazuje się jednak, że na samych protestach się nie skończy. Firmy zastanawiają się nad tym, czy nie zaskarżyć decyzji rządu do trybunału - unijnego albo polskiego.

- Jako branża najpóźniej za dwa tygodnie podejmiemy decyzję, czy skarżyć rozporządzenie do sądu. Ja będę głosował "za" - powiedział "Gazecie" Andrzej Balcerek, szef jednej z najnowocześniejszych polskich cementowni, a jednocześnie prezes branżowego stowarzyszenia Polski Cement.

- Dopiero teraz dociera do nas, co rząd postanowił. Nam zabraknie zezwoleń na emisję prawie 2 mln ton, żeby zaspokoić tegoroczną produkcję planowaną na 18 mln ton cementu. Na kupno brakujących zezwoleń na rynku tylko w tym roku polskie cementownie muszą wydać około 80 mln euro. Nie mówiąc już o tym, że polski rząd nie przewidział nawet jednej tony rezerwy na nowe instalacje produkcyjne, które chcemy zbudować, żeby zwiększyć produkcję cementu do 22-24 mln ton - dodaje Balcerek.

Wytoczenie procesu rozważają też przedstawiciele branży ciepłowniczej. - W tej chwili konsultujemy to z prawnikami - mówi nam Bogusław Regulski, wiceprezes Izby Gospodarki Ciepłownictwo Polskie. - Dostaliśmy takie małe limity, że możemy mieć problem z rozwojem, przyłączaniem nowych odbiorców ciepła, np. nowo powstających osiedli mieszkaniowych. Każdy dodatkowy gigadżul energii będzie nas dodatkowo kosztował ok. trzy euro - dodaje Regulski. Jego zdaniem ewentualne procesy będą wytaczać same firmy ciepłownicze. Izba tego raczej nie zrobi.

Z kolei Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa (HIPH) reprezentująca polskie huty już teraz ma w ręku analizę prawną przygotowaną przez prawników firmy konsultingowej Ernst & Young. Twierdzą oni, że rządowy plan podziału emisji jest obarczony kilkoma poważnymi wadami prawnymi. Chodzi między innymi o brak odpowiednich konsultacji społecznych oraz podejrzenie dyskryminacji firm w trakcie podziału uprawnień. - Nasz rząd inaczej podchodził do podmiotów prywatnych i państwowych. To jest dla nas główny argument - mówi "Gazecie" Romuald Talarek, prezes HIPH. I zapowiada, że do dziś huty mają przekazać Izbie swoje opinie. W połowie lipca zbierze się Rada HIPH i zdecyduje, czy zaskarżyć decyzje rządu.

- Poszczególne huty mogą to zrobić same, ale jeśli dostaniemy upoważnienie, to możemy działać w ich imieniu - mówi Talarek.

Branżowe lobby zwraca uwagę na jeszcze jeden fakt: opieszałość rządu w przyjmowaniu rozporządzenia o CO2 naraziła przedsiębiorstwa na niepotrzebne straty. - Prace nad podziałem emisji trwały pół roku - mówi Regulski. - Ci, którzy teraz będą kupować brakujące zezwolenia na emisję CO2, muszą zapłacić o kilka euro drożej za każdą tonę - mówi Regulski.

Na początku stycznia na europejskim rynku prawo do emisji tony CO2 kosztowało 22,5 euro, dziś - 28 euro. Balcerek z Polskiego Cementu prognozuje, wkrótce cena podskoczy do 30 - 40 euro, bo na rynku trwa szaleństwo kupowania.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pozwą rząd do sądu o CO2?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!