Prąd prosto z wiatraka? Możliwe, ale wciąż nie działa

Prąd prosto z wiatraka? Możliwe, ale wciąż nie działa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

PPA (Power Purchase Agreement) to umowa na kupno energii z konkretnego OZE, np. farmy wiatrowej, przez konkretną firmę. Jak mówi w rozmowie z WNP.PL Dorota Dębińska-Pokorska, partner w PwC, zainteresowanie tego typu umowami zarówno ze strony energetyki wiatrowej, jak i przemysłu, jest duże. - Można nawet powiedzieć, że obecnie w Polsce to gorący temat. Niestety zainteresowanie nimi nie przekłada się jeszcze na kontrakty, bo strony ciągle nie są dobrze do tego przygotowane - dodaje nasza rozmówczyni.

  • Długoterminowe zabezpieczenie ceny energii jest wartością samą w sobie, a zwłaszcza w przypadku konkurowania przemysłu na rynku globalnym (…) i dlatego moim zdaniem warto mieć PPA - mówi Dorota Dębińska-Pokorska.
  • PPA to możliwość rozwoju energetyki odnawialnej poza państwowym systemem regulacji, a więc także bez kosztów wsparcia rozwoju OZE dla odbiorców energii - wskazuje Dorota Dębińska-Pokorska.
  • Pytanie o to, w jakiej skali PPA będą się mogły rozwijać w przyszłości, jest pytaniem o to, jaką przestrzeń zapewni państwo dla komercyjnego rozwoju lądowej energetyki wiatrowej, a w tym w zakresie lokalizacji – uważa Dorota Dębińska-Pokorska.

Czy rynek umów PPA (Corporate Power Purchase Agreement – PPA), a więc kontraktów długoterminowych na zakup energii przez klientów końcowych (przemysł) bezpośrednio, w uproszczeniu, od wiatraków, to w Polsce temat tylko medialny czy fakt gospodarczy?

- W Europie umowy PPA na zakup energii elektrycznej bezpośrednio od wiatraków przez przemysł to już standardowe rozwiązanie. W Polsce to rynek, który jest nadal w punkcie startu, ale myślę, że wkrótce zacznie się dynamicznie rozwijać. Zainteresowanie umowami PPA zarówno ze strony energetyki wiatrowej, jak i przemysłu, jest duże. Można nawet powiedzieć, że obecnie w Polsce umowy PPA to gorący temat. Natomiast zainteresowanie umowami PPA nie przekłada się jeszcze na kontrakty, bo strony ciągle nie są dobrze do tego przygotowane. Niemniej otwarcie rynku PPA w Polsce nastąpi raczej wcześniej niż później, bo proces uczenia się tych nowych rozwiązań jest intensywny.

Czytaj także: Europejski rynek wiatrowych umów PPA sięgnął już blisko 5 GW

Z czego to wynika, że zainteresowanie umowami PPA na razie trudno przekładać na kontrakty?

- W związku ze wzrostem cen energii i obawami, że ten trend się utrzyma, przemysł poszukuje rozwiązań alternatywnych dla zakupu energii z sieci. Poza tym przemysł jest pod presją swoich klientów, którzy coraz częściej oczekują, że kupowane przez nich produkty będą wytwarzane przy wykorzystaniu energii ze źródeł odnawialnych. To w sumie skłania przemysł do zainteresowania umowami PPA, ale odbiorcy jeszcze dobrze nie rozumieją, jak działa rynek energii i trudno im ocenić, czy oferty składane przez wiatraki są atrakcyjne, czy nie. Z kolei wiatraki mają o wiele większą wiedzę na temat funkcjonowania rynku energii, ale według mojej oceny proponują wygórowane ceny energii, powyżej poziomu, który oceniłabym jako gwarantujący satysfakcjonujący zwrot z inwestycji. W rezultacie transakcje na razie się nie dopinają.

Czytaj również: Janusz Gajowiecki, PSEW: rozwój energetyki wiatrowej korzystny dla polskiego przemysłu



Jakich cen oczekuje przemysł, a jakie proponują właściciele wiatraków? Odpowiedź na te i inne pytania w strefie premium WNP.PL.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Prąd prosto z wiatraka? Możliwe, ale wciąż nie działa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!