Prąd z wody w Tatrach

Prąd z wody w Tatrach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Między Zakopanem i Nowym Targiem odkryto złoża wody geotermalnej tak gorące, że można by z nich produkować prąd. Przedsiębiorstwo Geotermia Podhalańska za dotacje z Unii Europejskiej zamierza zbudować pierwszą taką elektrownię w Polsce

Wyjątkowo gorące złoża wody znajdują się w Bańskiej koło Białego Dunajca. Wprawdzie o źródłach geotermalnych wiadomo tu od dawna, ale te przekraczające temperaturę wrzenia odkryto dopiero teraz. W latach 1989-1993 powstał tu pierwszy w Polsce zakład geotermalny. Na przełomie lat 1993 i 1994 sieć ciepłowniczą, wykorzystującą gorącą wodę, podłączono do pierwszych domów we wsi Bańska - przypomina "Gazeta Wyborcza".

Jak tłumaczy w "GW" Wojciech Ignacok, prezes Geotermii Podhalańskiej pod Bańską są złoża geotermalne o temperaturze 113 stopni Celsjusza! Nie jest to wrząca woda, ale już gorąca para, z której można produkować energię elektryczną.

Byłby to pierwszy taki projekt w Polsce. Władze firmy liczą na pieniądze z Unii Europejskiej przyznane naszemu krajowi w ramach wprowadzania projektów wykorzystujących odnawialne źródła energii. Dysponuje nimi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

- Czekamy na decyzję, przyznającą nam prawo do odwiertu tych wyjątkowo gorących źródeł. Na projekt potrzebujemy 60 mln zł. Mam nadzieję, że dostaniemy te pieniądze. Wtedy będziemy mogli realnie myśleć o zbudowaniu na Podhalu elektrowni produkującej energię z wód geotermalnych - uważa prezes Ignacok.

Mogliby z niej korzystać mieszkańcy Zakopanego, Nowego Targu i innych podhalańskich miejscowości - czytamy w dzienniku.

Nowy projekt pozwoliłby też przedsiębiorstwu poprawić rentowność. W ostatnich latach Geotermia Podhalańska miała bowiem kłopoty finansowe. Projekt geotermalnego ogrzewania na Podhalu udaje się prowadzić przede wszystkim dzięki komercyjnemu kredytowi zaciągniętemu w Banku Światowym (38,2 mln dol.). Firma nie była w stanie spłacić części wierzytelności wobec BŚ. Musiał ją ratować dofinansowaniem Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

Geotermia Podhalańska prowadzi jedną z największych ekologicznych inwestycji w Polsce. Dzięki wykorzystaniu w ogrzewaniu Zakopanego gorących źródeł znacznie zmniejszyło się zanieczyszczenie powietrza pod Tatrami - wyjaśnia "Gazeta Wyborcza".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prąd z wody w Tatrach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!