Prąd znów może zdrożeć, tym razem przez akcyzę

Prąd znów może zdrożeć, tym razem przez akcyzę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jeżeli zwycięży opcja resortu finansów, który nie chce obniżenia akcyzy, to przeniesienie obowiązku podatkowego z wytwórców na sprzedawców wywoła podwyżkę cen energii.

Obecnie akcyzę na energię elektryczną płacą producenci, a mają ją płacić sprzedawcy. Resort finansów pracuje nad projektem ustawy o podatku akcyzowym (wkrótce ma być przekazany do uzgodnień międzyresortowych, a w kwietniu udostępniony opinii publicznej). W przypadku akcyzy na energię elektryczną resort chce utrzymania dotychczasowej stawki, tj. 20 zł/MWh - pisze "Gazeta Prawna".

- Niespodzianki nie będzie. Ma się zmienić moment poboru akcyzy, bo teraz odprowadzają ją producenci energii elektrycznej, a będą to robić jej sprzedawcy, lecz chociaż budżet na tym straci, to w naszym projekcie obecną stawkę akcyzy podtrzymujemy - mówi Jakub Lutyk, rzecznik resortu finansów.

Strata budżetu ma wynikać z tego, że teraz opodatkowana jest energia wyprodukowana, a po zmianach byłaby opodatkowana energia zużyta, której ilość jest mniejsza niż wyprodukowanej ze względu na straty w przesyle i dystrybucji.

- Zmiana miejsca poboru akcyzy nie będzie obojętna dla cen energii. Producenci nie obniżą swoich cen o pełną stawkę akcyzy. Już w tej chwili kontrakty na rynku hurtowym zawierają tzw. klauzule akcyzowe definiujące obniżkę ceny w kontrakcie w momencie ewentualnego wejścia w życie zmian w prawie akcyzowym. Nie zdradzę tajemnicy, jeśli powiem, że nie jest to 20 zł/MWh - mówi Joanna Kępczyńska, dyrektor zarządzania zakupami energii w RWE Stoen.

Akcyza na energię w Polsce należy do najwyższych w UE. Minimalna jej stawka wynikająca z przepisów wspólnotowych to 0,5 euro/ MWh. Specjaliści przewidują, że zmiana miejsca poboru akcyzy bez obniżenia jej stawki, co ostatecznie będzie zależało od Sejmu i prezydenta, skończy się podwyżką cen detalicznych.

- Przeniesienie obowiązku podatkowego w zakresie akcyzy z producentów energii elektrycznej na dystrybutorów spowoduje wzrost cen detalicznych energii - mówi Piotr Zajdler, ekspert ds. energetyki Instytutu Sobieskiego.

- Efekt końcowy zmiany ceny dla klienta zależy głównie od wysokości nowej stawki akcyzy pobieranej od energii sprzedanej klientowi. Jeżeli Ministerstwo Finansów ustali tę stawkę w taki sposób, aby była ona dla Skarbu Państwa neutralna, czyli będzie się starało utrzymać poziom przychodów z tytułu tego podatku, to cena energii dla klienta może nawet wzrosnąć - mówi Joanna Kępczyńska.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!