Premier: nowe bloki w Elektrowni Opole będą budowane

Premier: nowe bloki w Elektrowni Opole będą budowane
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rządowy zespół ds. bezpieczeństwa energetycznego potwierdził gotowość do budowy Elektrowni Opole. Po przeanalizowaniu wszystkich danych uznano, że rząd znajdzie środki i sposoby, aby ta inwestycja była realizowana - poinformował premier Donald Tusk.

- Na tym spotkaniu (zespołu ds. bezpieczeństwa energetycznego - PAP) potwierdziliśmy gotowość rządu do budowy Elektrowni Opole - to jest jedna z wielu inwestycji, które zapowiadaliśmy i także tutaj po przeanalizowaniu wszystkich danych na rynku uznaliśmy, że rząd znajdzie środki i sposoby, aby ta inwestycja była prowadzona zgodnie z naszymi zamiarami - powiedział Tusk podczas kongresu IPO Summit.

Natomiast Włodzimierz Karpiński, minister skarbu, powiedział, że rząd szuka formuły realizacji inwestycji w budowę bloków w Opolu oraz możliwości obniżenia jej kosztów.

- Szukamy formuły do zrealizowania tej inwestycji, bo jest konieczna ze względu na bezpieczeństwo energetyczne. Jesteśmy na takim etapie, że jest to projekt najszybszy do zrealizowania - powiedział dziennikarzom Karpiński.

Na pytanie czy PGE będzie realizowało tę inwestycję odpowiedział: „Współpracujemy z PGE, ale ścieżki pozyskania finansowania i możliwości obniżenia kosztów są dyskutowane”.

- Jeśli inwestycja będzie kontynuowana, to musi ona przybrać formę dokumentu kontraktowego. Czekamy na kroki formalne ze strony klienta - powiedział natomiast portalowi wnp.pl Krzysztof Burek, wiceprezes Rafako, odnosząc się do czwartkowych deklaracji rządu ws. budowy nowych bloków w Elektrowni Opole.

Zobacz więcej: Konsorcjum Rafako czeka na ruch PGE ws. Opola

Czwartkowa deklaracja premiera Donalda Tuska, dotycząca rozbudowy Elektrowni Opole, poskutkowała dużymi wzrostami kursów spółek, które mają być w nią zaangażowane. - Warto jednak pamiętać, że od deklaracji do rzeczywistej budowy daleka droga - ocenił dla wnp.pl Krzysztof Pado, analityk DM BDM.

Zobacz więcej: Donald Tusk rozpędził Opolem kurs Rafako, PBG i Polimeksu

Z kolei Paweł Puchalski, szef działu analiz DM BZ WBK, stwierdził w rozmowie z wnp.pl, że przy obecnych cenach energii budowa elektrowni węglowych jest nieopłacalna.

Zobacz więcej: Budowa bloków w Elektrowni Opole jest nieopłacalna

- Krzysztof Kilian, prezes PGE mówi, że nie spodziewa się wzrostów cen energii elektrycznej w średnim okresie. Jeżeli bloki w Opolu mają powstać, to konieczne jest wsparcie państwa - podkreślił Puchalski.

Natomiast Maciej Hebda, szef działu analiz Banku Inwestycyjnego Espírito Santo, ocenił, że może nastąpić w jakieś formie wsparcie rządu, spółki Inwestycje Polskie lub jakiegoś innego udziałowca.

- Deklaracja premiera Donalda Tuska ws. budowy bloków w Elektrowni Opole jest niejednoznaczna - wynika z niej, że niekoniecznie PGE musi być 100 proc. udziałowcem tego projektu - powiedział wnp.pl Hebda.

Zobacz więcej: Bez wsparcia PGE nie zbuduje bloków w Opolu

Czwartkowe informacje przyniosły w efekcie spadek cen akcji PGE.

Zobacz więcej: Wypowiedź Tuska znacząco obniżyła notowania akcji PGE

W połowie maja konsorcjum Rafako, Polimeksu-Mostostalu i Mostostalu Warszawa podpisało z PGE GiEK aneks dotyczący kontraktu na budowę nowych bloków w Elektrowni Opole, który przewidywał możliwość powrotu do realizacji inwestycji.

W aneksie wydłużono termin określający możliwość wydania przez zamawiającego zawiadomienia o zamiarze wydania polecenia rozpoczęcia prac (NTP) w Opolu do trzech miesięcy od dnia zawarcia aneksu.

O zamknięciu inwestycji w Opolu PGE poinformowało 5 kwietnia. Wówczas PGE podało, że „zmiany na rynku energetycznym oraz w otoczeniu makroekonomicznym ograniczyły efektywność ekonomiczną tej inwestycji”, a także, że „kontynuowanie Projektu Opole II nie przyniosłoby wzrostu wartości dla akcjonariuszy PGE”.

Niemniej od tamtego czasu z kręgów rządowych płynęły sygnały dotyczące istotności inwestycji w Opolu dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Strona rządowa deklarowała także, że będzie pracowała nad znalezieniem rozwiązań, które pozwolą na realizację przedsięwzięcia, przy jednoczesnym zabezpieczeniu interesów PGE oraz jej akcjonariuszy.

Podpisana w lutym 2012 r. umowa ws. Opola przewiduje, że na zrealizowanie zadania w Opolu od wystawienia NTP konsorcjum Rafako będzie miało 54 miesiące w przypadku bloku 5. i 62 miesiące w przypadku bloku 6.

Wartość kontraktu wynosi 9,4 mld zł netto, z czego na Polimex-Mostostal przypada 42 proc., na Rafako - 34 proc., a pozostała część na Mostostal Warszawa.

Według umowy, opalane węglem kamiennym bloki miałyby mieć po 900 MW, a sprawność netto każdego z nich minimum 45,5 proc. Obecnie elektrownia posiada cztery bloki węglowe o łącznej mocy zainstalowanej 1492 MW.

Tomasz Elżbieciak/PAP
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Premier: nowe bloki w Elektrowni Opole będą budowane

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!