Premierzy Polski i Szwecji: jedność także w bezpieczeństwie energetycznym

Premierzy Polski i Szwecji: jedność także w bezpieczeństwie energetycznym
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zażegnanie konfliktu na Ukrainie jest kluczowe, priorytetem powinna być jedność krajów unijnych - zgodzili się premierzy Polski i Szwecji Ewa Kopacz i Stefan Loefven. Szefowa polskiego rządu przekonywała do jedności także w zakresie bezpieczeństwa energetycznego.

Kopacz w poniedziałek po spotkaniu z szefem szwedzkiego rządu mówiła, że ta wizyta w Warszawie przypadła tuż przed ważnym posiedzeniem Rady Europejskiej zaplanowanym na czwartek i piątek w Brukseli, na którym będą rozstrzygane dwie kwestie: utrzymania sankcji nałożonych na Rosję oraz unii energetycznej. Przypomniała, że o tych sprawach rozmawiała również z premierem Francji i prezydentem Rumunii podczas ich niedawnych wizyt w Warszawie.

"Kluczem do silnej unii energetycznej jest solidarność Europy na wypadek kryzysu dostaw. Ale również ważna w zapisach tego projektu jest przejrzystość umów i kontraktów na dostawy. Umowy, jakie podpisujemy, powinny wzmacniać bezpieczeństwo energetyczne całej wspólnoty" - przekonywała Kopacz.

Według niej "filarem bezpieczeństwa energetycznego powinny pozostać także rodzime źródła energii". "Nie należy odrzucać z góry żadnego źródła energii ani technologii, jeśli wzmacniają one bezpieczeństwo energetyczne, nie zagrażając przy tym oczywiście środowisku naturalnemu" - zaznaczyła premier Polski.

Powiedziała, że Polska i Szwecja podobnie oceniają rozwój sytuacji w Rosji i na wschodzie Ukrainy. "Zgodziliśmy się, że kluczowe jest zażegnanie konfliktu na Ukrainie, ale powinna być proponowana i kontynuowana jednoznaczna polityka UE" - mówiła. Dodała, że solidarność w tej sprawie jest "bezcenna". Zauważyła, że rolą całej UE jest także monitorowanie przestrzegania rozejmu i postanowień z Mińska.

Szef szwedzkiego rządu powiedział, że agresja rosyjska jest największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa w Europie. "Tutaj powinniśmy ustawić wysoko priorytet jedności krajów unijnych. Chcemy być gotowi do wprowadzenia kolejnych rozszerzonych lub wydłużonych w czasie sankcji gospodarczych i musimy wspierać Ukrainę w tej trudnej sytuacji ekonomicznej po to, by nie stało się tak, że kraj nie będzie mógł się pozbierać" - mówił Loefven.

Kopacz przypomniała, że to Polska i Szwecja wspólnie zainicjowały program Partnerstwa Wschodniego, który zakłada pogłębienie współpracy z Białorusią, Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Azerbejdżanem i Armenią. "W ciągu kilku lat doprowadziliśmy do znaczącego wzmocnienia europejskiej polityki skierowanej do naszych wschodnich sąsiadów" - uznała. Według Kopacz o dalszej przyszłości tego programu zadecyduje szczyt w maju br.

Premier Szwecji zadeklarował, że jego państwo nadal będzie pracować silnie na rzecz Partnerstwa Wschodniego.

W kwestii unii energetycznej Loefven zaznaczył, że "jest ogromne zainteresowanie sprawami energii w Szwecji". "Rozumiemy, że Polska oczekuje od nas współpracy i poparcia" - podkreślił.

Jak mówił, należy dbać o rozwój Europy za sprawą inwestycji, które rozpędzą europejską gospodarkę, a także "urzeczywistnienia wspólnego rynku". Za ważną uznał negocjowaną umowę handlową pomiędzy USA a UE. "Musimy uporządkować rynek pracy. Chcemy, by rynek był otwarty, by pracownicy mogli swobodnie migrować. Ważne jest, by pracownicy etatowi uzyskiwali właściwe warunki pracy we wszystkich krajach unijnych" - podkreślił premier Szwecji.

Loefven podkreślił również znaczenie równouprawnienia dla wzrostu gospodarczego. "W aktywności zawodowej kobiet jest olbrzymi potencjał" - zaznaczył.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!