Prezentacje dostawców technologii jądrowych w Sejmie

Prezentacje dostawców technologii jądrowych w Sejmie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zalety i korzyści płynące z ich ofert przedstawili we wtorek członkom Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki potencjalni dostawcy technologii do polskiej elektrowni atomowej. Odpowiadali też na pytania dotyczące m.in. kwestii wypalonego paliwa.

Swoje propozycje inwestycyjne oraz szczegóły techniczne zaprezentowały firmy Areva, GE-Hitachi i Westinghouse. Ich przedstawiciele podkreślali, że na programie jądrowym Polska skorzysta, zarówno jeśli chodzi o rozwój technologii, jak i zasoby ludzkie.

Dyrektor projektów zagranicznych francuskiej Arevy Armand Laferrere podkreślał, że jego firma od pewnego czasu zamawia wiele elementów w polskich przedsiębiorstwach, np. z Polski pochodzi całość systemów ogrzewania i klimatyzacji w budowanym w Olkiluoto w Finlandii reaktorze EPR. Laferrere mówił też o współpracy z polskimi uczelniami i o perspektywach kształcenia kadr dla energetyki jądrowej. Wśród poważnych atutów wymienił oferowane przez firmę rozwiązania finansowe. Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP, inwestycje kierowane przez Arevę otrzymują gwarancje finansowe francuskiego rządu, co zmniejsza koszt kredytów.

Wiceprezes GE Hitachi (GEH) Danny Roderick mówił o "strategicznej współpracy" z Polską. Przypominał umowy, jakie koncern podpisał już m.in. ze Stocznią Gdańsk, firmą Rafako, szeregiem uczelni z polskiego Wybrzeża czy też ostatnią - z Instytutem Energii Atomowej POLATOM. GEH może zaoferować Polsce reaktor wodno-wrzący. Albo najnowszą konstrukcję ESBWR, albo nieco starsze - ale jak podkreślał Roderick - niezawodne i sprawdzone reaktory ABWR.

Według Rodericka, stocznia i Rafako mogłyby w przyszłości dostarczać ważne komponenty do budowy elektrowni jądrowych, a uczelnie m.in. kształcić personel. Wiceprezes GEH mówił o możliwości włączenia Polski w łańcuch dostaw elementów dla kolejnych elektrowni. Przypomniał też, że koncern buduje siłownie od 60 lat i to w sposób ciągły, a jego łańcuch dostaw nigdy nie został przerwany.

Dyrektor ds. operacji zagranicznych Westinghouse Robert Pearce podkreślał z kolei, że koncern zamierza ubiegać się o liczne zamówienia w Europie Środkowo-Wschodniej, a to z kolei daje perspektywę produkcji na polskim Wybrzeżu i eksportu ważnych elementów elektrowni jądrowych. Zwrócił uwagę, że docelowo w polskiej elektrowni może się dzięki temu znaleźć 50 proc. technologii polskiej produkcji.

Westinghouse proponuje modułowy reaktor ciśnieniowy AP-1000 o uproszczonej konstrukcji, o nieco mniejszej mocy niż konkurencji. W rezultacie w pierwszej polskiej elektrowni miałyby pracować trzy takie bloki zamiast dwóch EPR bądź ABWR/ESBWR.

Podsumowując prezentacje, pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej, wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska oceniła, że wszystkie proponowane Polsce technologie są "z najwyższej półki", choć dość znacznie się różnią. "Mam świadomość, że do bardziej konkretnej dyskusji będzie mogło dojść, gdy administracja rządowa przedstawi pełen asortyment odpowiednich regulacji prawnych" - mówiła.

Posłowie i senatorowie wyrażali m.in. wątpliwości co do realności przyjętego przez rząd terminu uruchomienia pierwszego bloku elektrowni, co wyznaczono na rok 2020. Wszyscy potencjalni dostawcy zapewniali, że jeżeli zgodnie z planami rządu budowa ruszy w 2016 r., to są w stanie ukończyć ją w wyznaczonym terminie.

Padały też pytania o odpady radioaktywne, przy czym przedstawiciele firm zwracali uwagę na konieczność jak najszybszego podjęcia decyzji, czy będą one składowane, czy przerabiane. Areva podkreślała, że oferuje możliwość przeróbki. Wiceprezes GEH mówił o pracach w jego firmie nad nową technologią, znacznie skracającą czas, gdy paliwo jest niebezpieczne. Z kolei przedstawiciel Westinghouse radził dokładnie przeprowadzić rachunek ekonomiczny, bo - według niego - czasami składowanie okazuje się korzystniejsze od przeróbki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezentacje dostawców technologii jądrowych w Sejmie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!