Prezes CEZ Polska: nowelizacja Prawa wodnego zwiększy koszty energetyki

Prezes CEZ Polska: nowelizacja Prawa wodnego zwiększy koszty energetyki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Trwają prace nad nowelizacją ustawy Prawo wodne. W ramach nowelizacji zaproponowano wprowadzenie opłat za pobór wody dla potrzeb wytwarzania energii elektrycznej. To doprowadzi do znacznego zwiększenia kosztów produkcji energii i może wpłynąć na wzrost cen energii elektrycznej oraz ciepła dostarczanych do odbiorców końcowych i mieć negatywny wymiar dla rozwoju gospodarczego - mówi Bohdana Horáčkova, country manager, dyrektor generalna CEZ Polska.

Trwają prace nad nowelizacją ustawy Prawo wodne. Jaki jest cel nowelizacji?

Ministerstwo Środowiska pracuje nad nową ustawą Prawo wodne, która z założenia ma usprawnić zarządzenie gospodarką wodną w Polsce. Ustawa przede wszystkim ma za zadanie usystematyzować kompetencje organów zarządzających ciekami wodnymi. Obok kwestii administrowania gospodarki wodnej projekt ustawy przewiduje modyfikację systemu finasowania organów zarządzających stanem rzek, w tym istotnie włącza w to finansowanie przedsiębiorstwa energetyczne. Projektowana ustawa wprowadza opłaty za użytkowanie wody przez podmioty wytwarzające energię elektryczną i które do wytwarzania tej energii potrzebują zasobów wody, tj. elektrownie i elektrociepłownie cieplne oraz elektrownie wodne.

Jaki może być wpływ tych regulacji na sektor energetyczny?

W rezultacie wprowadzenie opłat za korzystanie z wody dla potrzeb wytwarzania energii elektrycznej oznaczałoby dla energetyki, w szczególności instalacji wyposażonych w otwarty systemem chłodzenia, konieczność ponoszenia znacznie większych kosztów produkcji energii. To zaś może wpłynąć na wzrost cen energii elektrycznej oraz ciepła dostarczanych do odbiorców końcowych i mieć negatywny wymiar dla rozwoju gospodarczego. Dodatkowo ustawa nie przewiduje, że także elektrownie wodne pracujące na obiegu otwartym cieków wodnych nie zużywają wody na cele energetyczne. W zasadzie jedynie technologie wykorzystujące energię wiatru oraz energię promieniowania słonecznego nie wymagają wykorzystania zasobów wody dla potrzeb wytworzenia energii.

Jak wyglądają dzisiaj kwestie opłat za korzystanie z wody przez energetykę?

Niestety projektowane przepisy ustawy Prawo wodne w tym zakresie nie uwzględniają faktu, iż energetyka ponosi już od wielu lat realne nakłady finansowe związane z pobieraniem wody na cele energetyczne, w tym między innymi w ramach opłat za pobór wody zużytej bezzwrotnie i zrzut ścieków oraz opłat za odprowadzanie wody o temperaturze wyższej niż 26 stopni Celsjusza lub przekraczającej temperaturę naturalną. Energetyka ponosi także nakłady w ramach utrzymania i konserwacji obiektów hydrotechnicznych.

Jak projektowane przepisy mogą wpłynąć na funkcjonowanie jednostek wytwórczych grupy CEZ w Polsce?

Podmioty Grupy CEZ Polska, będącej właścicielem elektrowni Skawina, elektrociepłowni Chorzów ELCHO oraz dwóch małych elektrowni wodnych MEW Borek i MEW Skawina, negatywnie oceniają planowane wprowadzenie opłat za pobór wody na cele energetyki wodnej. Pojawiające się z Ministerstwa Środowiska głosy o oczekiwanych wpływach z tytułu opłat pobieranych od energetyki wskazują na dodatkowe koszty funkcjonowania naszych podmiotów i ich pozycjonowania na rynku energii. Proponowany wstępnie przedział stawek za opłaty może wprowadzić dodatkowe opłaty rzędu od kilkuset tysięcy złotych do kilku milionów złotych na rok. Uważamy, że wprowadzenie ustawy w tym wymiarze doprowadzi do negatywnych skutków dla sektora i dla gospodarki. W skrajnych przypadkach może oznaczać nawet utratę rentowności części jednostek wytwórczych, a w przypadku elektrowni wodnych nawet do ich zamykania.

Tym bardziej dziwi fakt, że z drugiej strony przyjęta ostatnio ustawa o odnawialnych źródłach energii promuje wytwarzanie energii elektrycznej między innymi z małych elektrowni wodnych do 5 MW mocy zainstalowanej oraz innych cieplnych wykorzystujących zasoby odnawialne. Wprowadzenie opłat za korzystanie z wody będzie mieć negatywny wpływ na uczestnictwo tych źródeł w systemie aukcyjnym, w którym konkuruje się kosztami wytwarzania. Po wprowadzeniu opłat za korzystanie z wody przez elektrownie wodne jednostki te, pomimo zapisów ustawy o odnawialnych źródłach energii, nie będą się rozwijać. W przypadku wprowadzenia opłat za korzystanie z wody będziemy odmiennie podchodzić do planów modernizacji i budowy małych elektrowni wodnych.

Uważam, że potrzebna jest rewizja zamierzeń rządu w stosunku do planowanych opłat nakładanych na energetykę. Wprowadzenie opłaty wydaje się być rozsądnym rozwiązaniem wtedy, kiedy istnieje faktyczne wykorzystanie wody i kiedy w sposób bezzwrotny następuje jej zużycie lub kiedy ładunki zanieczyszczeń tej wody wzrastają. W sytuacji , kiedy woda nie jest wykorzystywana do procesu wytwarzania energii i kiedy następuje jej pobór zwrotny, takich opłat nie powinno się wprowadzać.

Rozmawiał: Dariusz Ciepiela
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezes CEZ Polska: nowelizacja Prawa wodnego zwiększy koszty energetyki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!