Prezes Enei: Mesjanizm klimatyczny zagraża gospodarce

Prezes Enei: Mesjanizm klimatyczny zagraża gospodarce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jesteśmy zgodni, iż powinniśmy działać na rzecz urealnienia unijnych planów redukcji emisji CO2. Mesjanizm klimatyczny, któremu się poddajemy, zagraża konkurencyjności gospodarek - mówi Maciej Owczarek, prezes Enei.

Jak prognozuje Maciej Owczarek, prezes Enea SA, w 2012 r. w Polsce wciąż będziemy się borykać z problemem starzejących się elektrowni czy przestarzałych i niedoinwestowanych sieci energetycznych.

- Czas nas goni i wymusza konkretne decyzje, tymczasem ryzyko inwestycyjne rośnie w związku z polityką klimatyczną UE i niewiadomą związaną z przydziałem praw do darmowych uprawnień do emisji CO2 na lata 2013-2020. Wiele decyzji inwestycyjnych będzie zależało od wybranego przez Brukselę wariantu redukcji liczby darmowych uprawnień - podkreśla Maciej Owczarek.

Dodaje, że w roku 2012 będziemy obserwować większe ruchy na wewnętrznym rynku sprzedaży energii. Coraz więcej odbiorców korzysta z możliwości zmiany sprzedawcy, szukając oszczędności i optymalizując koszty. Rośnie świadomość przedsiębiorców, którzy korzystając z firm doradczych i audytorów zwiększają efektywność energetyczną swojego biznesu, czyniąc z niej element przewagi nad konkurencją. Aktywność klientów znajdzie odzwierciedlenie w politykach handlowych koncernów energetycznych. Już dziś zauważalne jest zaostrzenie działań w walce o klientów i w sferze wizerunkowo-marketingowej.

- Dojdziemy do etapu, gdy nie tylko cena, warunki płatności, sposób rozliczania czy jakość obsługi będą determinowały wybór sprzedawcy. Klienci będą poszukiwać wartości dodanych do ofert sprzedaży energii, wychodzących poza tradycyjny obszar działania energetyków - wskazuje prezes Owczarek.

W jego ocenie z całą pewnością gorącym tematem w dziedzinie energetyki w przyszłym roku będzie gaz łupkowy. Kwestia jego zasobów, wydobycia, rywalizacji o koncesje, prawdopodobnych protestów społecznych, zaangażowania zagranicznych graczy będą absorbowały polską opinię publiczną.

- Czeka nas ciekawy rok - podsumowuje Maciej Owczarek.

Prezes Enei wskazuje na dwa wydarzenia, które były najważniejsze dla branży energetycznej w roku 2011: awaria w elektrowni jądrowej Fukushima oraz przedstawienie przez Komisję Europejską tzw. mapy drogowej na rzecz gospodarki niskoemisyjnej w 2050 r.

Jak ocenia Maciej Owczarek, awaria elektrowni jądrowej w Fukushimie zmieniła krajobraz energetyki europejskiej. Atomowi przybyło przeciwników – Niemcy, Włochy, choć potęgi gospodarcze, jak Stany Zjednoczone czy Chiny nie zrezygnowały z technologii nuklearnej, w Japonii to nadal najtańsze źródło energii.

- Polska u progu budowy pierwszej siłowni stała się bardzo atrakcyjnym partnerem w Europie, po Wielkiej Brytanii i Francji. Wyłączenie bloków jądrowych w jednych krajach zostanie zrekompensowane przyrostem mocy w innych. Wobec zapowiadanego w Polsce ujemnego bilansu produkcji już po 2015 roku, niepewnej sytuacji w zakresie zasad przydziału darmowych uprawnień do emisji, atom staje się dla nas idealnym rozwiązaniem. Przed nami ważny czas, by przekonać Polaków, że energetyka jądrowa jest bezpiecznym źródłem energii, który może nas zasilać przez najbliższe dziesięciolecia, gwarantując niezawodność dostaw i niską cenę - przekonuje prezes Enei.

Drugim ważnym wydarzeniem 2011 r. było opublikowanie mapy drogowej.

- Najmodniejszym w tym roku kolorem w energetyce stał się zielony. Jesteśmy zgodni, iż powinniśmy działać na rzecz urealnienia unijnych planów redukcji emisji CO2. Mesjanizm klimatyczny, któremu się poddajemy, zagraża konkurencyjności gospodarek - podkreśla prezes Owczarek.

Przypomina, że na mapie świata Europa stanowi samotną wyspę, wytwarzając jedynie około 14 proc. światowej emisji CO2, chce być liderem konkurencyjnej gospodarki niskoemisyjnej. Tymczasem UE wykonuje dalsze kroki, przyjmując w marcu br. tzw. „Mapę drogową 2050”, chce nadal radykalnie ograniczać emisję gazów cieplarnianych (80-95 proc. w porównaniu z poziomem z 1990 roku).

Jak ocenia, choć ten rok był rekordowy pod względem inwestycji w moce wiatrowe w Polsce, trudno nam będzie osiągnąć poziom udziału 15 proc. OZE w 2020 roku.

- Cena wdrożenia założeń pakietu klimatycznego będzie wysoka, nie jesteśmy w stanie z dnia na dzień zmienić udziału węgla w krajowym bilansie wytwórczym. Nie ulega wątpliwości - wyzwanie sprostania ekologicznym postulatom to również szansa na podjęcie istotnych zmian strukturalnych w europejskim przemyśle, polskiej energetyce i gospodarce - podsumowuje Maciej Owczarek.

Czytaj także: W 2012 r. UE może zmienić politykę energetyczną
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezes Enei: Mesjanizm klimatyczny zagraża gospodarce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!