XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Prezes Rafako: w przetargach są bloki o mocy ponad 10 tys. MW

Prezes Rafako: w przetargach są bloki o mocy ponad 10 tys. MW
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- W Polsce prowadzonych jest w tej chwili siedem przetargów na duże bloki węglowe i cztery przetargi na duże zespoły generujące prąd, którego paliwem jest gaz. Łączna moc bloków w procedurze przetargowej to jest ponad 10 000 MW, z czego 8000 MW z węgla i około 2000 MW z gazu - powiedział Wiesław Różacki, prezes zarządu Rafako, podczas Forum Zmieniamy Polski Przemysł.

- W tej chwili wiemy, że w Polsce prowadzonych jest w tej chwili siedem przetargów na duże bloki węglowe i cztery przetargi na duże zespoły generujące prąd, którego paliwem jest gaz. Łączna moc bloków w procedurze przetargowej to jest ponad 10 000 MW, z czego 8000 MW z węgla i około 2000 MW z gazu. Faza tych projektów to jest faza przetargowa więc można powiedzieć, że to jest faza, w której inwestorzy bardziej lub mniej zbilansowali się po stronie finansowej, są w pełni zorganizowani jeśli chodzi o prowadzenie, przygotowanie projektu i są już precyzyjnie określone technologie, parametry które będą wymagane w wyniku realizacji projektów - powiedział Wiesław Różacki, prezes zarządu Rafako, podczas sesji Energetyka – inwestycje w nowe moce wytwórcze – czy to prawdziwy przełom?

Debata na wymieniony temat odbyła się podczas Forum Zmieniamy Polski Przemysł, które odbywa się dzisiaj w Warszawie. Prezes Różacki podczas dyskusji podkreślił, że wszystkie projekty są oparte o najnowocześniejsze technologie jakie w tej chwili się stosuje w świecie. Za najbardziej aawansowane projekty w energetyce węglowej szef Rafako uznał projekty w Opolu (PGE) i Rybniku (EdF), a tuż za nimi usytuował projekty w Kozienicach (Enea), Turowie (PGE) i Jaworznie (Tauron Polska Energia). Przypominał też, że rozpędza się projekt węglowy w Ostrołęce (Energa) i że jest realizowana Elektrownia Północ (Kulczyk Investments). Mowa też była o projektach gazowych m.in. Orlenu i PGE.

- Wartość tych przetargów, które są realizowane to jest około 12-14 mld euro, czyli mówimy już o naprawdę dużej skali projektów, które wymagają zarówno dużej aktywności po stronie biznesowej, wykonawczej i projektowej, ale również po stronie sektora finansowego . Zdolność do finansowania tak dużego programu to też jest wielkie wyzwanie zarówno dla naszych operatorów jak i dla instytucji, które będą finansowały tego typu projekty – ocenił prezes Wiesław Różacki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezes Rafako: w przetargach są bloki o mocy ponad 10 tys. MW

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!