Prezes Vattenfall: Od 2013 r. w Polsce zabraknie energii

Prezes Vattenfall: Od 2013 r. w Polsce zabraknie energii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Deficyt energii elektrycznej w Polsce to nie przyszłość, ale obecny stan naszego sektora elektroenergetycznego - uważają pracodawcy z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Zdaniem Pawła Smolenia, prezesa Vattenfall Heat Poland i szefa Związku Pracodawców Prywatnych Energetyki, prywatyzacja całego sektora, szybkie decyzje inwestycyjne i jasne zasady działania firm na rynku pozwolą ograniczyć niedobór mocy w kraju.

Smoleń przypominał dane, z których wynika, że w niektórych dniach czy godzinach polski system energetyczny działa bez koniecznych rezerw. Dane sprzed 4 dni pokazały, że z ponad 34 tys. MW mocy, którymi teoretycznie dysponuje nasza energetyka, realnie dostępnych jest ponad 28 tys. MW. Prawie 5 tys. MW z dostępnych mocy to planowane i nieplanowane ubytki.

Oznacza to, że zapotrzebowanie pokryte przez krajowe elektrownie i rezerwa operacyjna to łącznie mniej niż 24 tys. MW. Ta dostępna moc będzie spadać, gdyż starzejące się elektrownie powodują ok. 2 proc. spadek mocy w każdym roku.

Od lata 2013 i w sezonach zimowych po 2016 r. cała energetyka będzie mieć permanentny niedobór mocy, nawet z planowanymi i już realizowanymi nowymi inwestycjami w branży. Smoleń przypomniał, że z niedoborem mocy możemy mieć do czynienia także przed 2013 r. - w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych, np. długotrwałych upałów i suszy, czy długotrwałej ostrej zimy oraz gdyby doszło do poważniejszych awarii.

Z danych przedstawionych przez Smolenia wynika, że prywatne firmy energetyczne mają znacznie wyższą rentowność od tych, w których właścicielem jest państwo. Zysk na jednego zatrudnionego w sprywatyzowanych firmach jest też wielokrotnie wyższy niż w firmach państwowych.

Zdaniem PKPP Lewiatan, celem długoterminowym dla energetyki są inwestycje. Przedstawiciele konfederacji podkreślają, że środki na nie i ich przeprowadzenie oraz nowoczesne techniki i technologie łatwiej uzyskają lub posiadają już firmy prywatne. Zainwestują w nie jednak pod warunkiem jasnych reguł gry rynkowej, które pozwolą na racjonalnie zaplanowanie i zysk z takich inwestycji.

Problemem są też możliwości lokalizowania nowej infrastruktury dla energetyki - zarówno elektrowni, jak i sieci przesyłowych - podkreśla PKPP.

Jak podał Smoleń, w czerwcu br. prawie nie można kupić i sprzedać energii na IV kwartał tego roku i na 2009 r. Dlatego konieczne jest wprowadzenie przejrzystych zasad dla rynku energii.

Problemem jest też kontraktowanie i wykonanie dostaw węgla na 2009 r. Energetycy zgodziliby się na płacenie za węgiel cen światowych, pod warunkiem gwarancji dostaw z kopalń - powiedział Smoleń. Wyjaśnił, że kopalniom opłaca się nie dostarczyć węgla do elektrowni zakontraktowanego po niższej krajowej cenie, zapłacić karę i sprzedać go drożej za granicą. W jego ocenie deficyt węgla wynosi 10 mln ton.

Prezes Electrabel Polska Grzegorz Górski uważa, że po planowanym na 1 stycznia 2009 roku uwolnieniu cen energii nie będzie dużego wzrostu cen, ponieważ ukształtują się one na rynkowych zasadach konkurencyjnego rynku.

Planowanie najbliższych posunięć biznesowych utrudnia też brak decyzji w sprawie handlu emisjami dwutlenku węgla (CO2). Nie pozwala to na wyliczenie kosztów produkcji nawet w tym roku - podkreślił Smoleń.

"Dopiero w połowie przyszłego roku będzie wiadomo co z limitami CO2 po 2013 roku. Restrykcyjny podział limitów na najbliższe lata może przełożyć się na ceny energii" - uważa dyrektor ds. rozwoju RWE Stoen Andrzej Modzelewski.

Rozwiązaniem części problemów jest oszczędzanie energii i promocja takich zachowań - zaznaczają energetycy.

Zobacz także: Jerzy Hausner dla wnp.pl: od wiceministra gospodarki, energetyce bardziej potrzebny program

Vattenfall i Electrabel chcą zbudować nowe moce energetyczne w Polsce
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezes Vattenfall: Od 2013 r. w Polsce zabraknie energii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!