Prezes Veolii: rosnąca populacja miast rodzi wyzwania dla przemysłu

Prezes Veolii: rosnąca populacja miast rodzi wyzwania dla przemysłu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rosnąca populacja miast jest wyzwaniem dla przemysłu energetycznego, który staje przed problemami zanieczyszczenia środowiska i malejących zasobów. Można im jednak zapobiegać korzystając z dostępnych środków - ocenił w rozmowie z PAP szef Veolii Antoine Frerot.

  • Szef Veolii Antoine Frerot wskazuje, iż przewiduje się, że w ciągu 30 lat dwie trzecie ludzi będzie mieszkać w miastach
  • Rosnąca koncentracja życia ludzi na małej przestrzeni niesie wiele wyzwań związanych m.in. ze wzrostem zanieczyszczeń
  • Według szefa Veolii narzędzia rozwiązania powstających problemów są już w dużej mierze dostępne 

Jak podkreślił Frerot, obecnie "niecała połowa światowej populacji mieszka w miastach - to 3 mld osób na 6 do 7 mld na całym świecie. Przewiduje się, że w ciągu 30 lat te proporcje się dramatycznie zmienią i dwie trzecie ludzi będzie mieszkać w miastach, co będzie stanowiło 6 mld osób na 9 do 10 mld całkowitej populacji".

Szef Veolii zwrócił uwagę, że sytuacja, w której na małej przestrzeni mieszka dwa razy więcej ludzi, niesie ze sobą poważne zagrożenia, z którymi będzie musiał poradzić sobie przemysł.

- W zdecydowanej większości przypadków chodzi o kurczącą się ilość zasobów różnego rodzaju. Myślę tu m.in. o wodzie, energii, surowcach pierwotnych. Drugim problemem są zanieczyszczenia, ponieważ zwiększają się one wraz z koncentracją ludzi na małej przestrzeni. Po trzecie chodzi o solidarność - dwa razy więcej mieszkańców miast oznacza dwa razy więcej ubóstwa, na które trzeba znaleźć rozwiązanie. Należy stworzyć odpowiednie usługi, szczególnie dla mniej zamożnej części społeczeństwa. Czwarty problem odnosi się do rosnącej podatności na różnego rodzaju problemy i konieczności zwiększenia odporności na gwałtowne zdarzenia, takie jak katastrofy naturalne - tłumaczył Frerot. W jego ocenie jednym z głównych zagrożeń dla megamiast przyszłości będzie dostęp do świeżej wody.

Według szefa Veolii rozwiązania na te problemy są w dużej mierze dostępne i w pewnych obszarach już wykorzystywane. Można po nie sięgnąć bez konieczności opracowywania nowych technologii - uznał.

- Po pierwsze należy skupić się na zmniejszeniu strat wody w rolnictwie. Postępując w sposób bardziej racjonalny można zużywać nawet trzy razy mniej wody przy nawadnianiu pól. W miastach kluczowe jest profesjonalne zarządzanie zasobami wodnymi, tak aby zminimalizować nieszczelności sieci wodociągowych, co przełoży się na mniejszy pobór wody jako zasobu naturalnego. W świecie przemysłu woda potrzebna jest głównie do czyszczenia, ale również jako element produkcyjny. Tutaj ważne jest, aby w sposób profesjonalny zarządzać odzyskiwaniem, oczyszczaniem i recyklingiem wody, tak by zmniejszyć jej konsumpcję - podkreślał Frerot.

W ocenie szefa Veolii kluczową rolę w przyszłości będzie też pełnić zagospodarowanie ścieków i odpadów, które w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym będą efektywnie wykorzystywane zarówno do produkcji czystej wody, jak i energii. Zastosowanie ma tu znaleźć technologia odzysku wody ze ścieków wytwarzanych przez mieszkańców.

-Woda jest zbyt droga, aby korzystać z niej jednorazowo. W związku z tym trzeba jak najwięcej ścieków podłączać do wspólnych sieci w celu ich oczyszczenia i ponownego wykorzystania w systemie. Technologie do tego już istnieją. Ten rodzaj recyklingu jest bardzo skuteczny- zaznaczył Frerot.

Dodał, że rozwiązanie to stanowi alternatywę dla procesu odsalania wody morskiej, która jest droższa i wymaga większych nakładów energii. W związku z tym wymaga dopracowania - ocenił.

Wskazał przy tym, że Veolia stosuje odzysk wody ze ścieków dla gmin w Singapurze i Namibii oraz w swoich przedsięwzięciach w Korei Południowej, a w przyszłości spodziewa się, że ta metoda będzie powszechnie stosowana w Europie.

W ocenie szefa Veolii rozwiązania i diagnozy dotyczące wody mają zastosowanie również w sektorze energetycznym.

Również tu kluczowe będzie zmniejszenie "strat na poziomie produkcyjnym i dystrybucyjnym oraz bardziej efektywne zarządzanie posiadanymi zasobami". Zakładając, że ilość dostępnych surowców będzie maleć, należy albo skuteczniej nimi zarządzać, albo poszukać alternatywnych źródeł - zaznaczył Frerot.

- Dużo energii w miastach jest traconej i niewykorzystywanej. Ciepło wytwarzają np. serwerownie lub urządzenia elektryczne w centrach handlowych czy obiektach użyteczności publicznej. Może ono posłużyć do ogrzania innych miejsc. W miastach są też ścieki, które zawsze mają stałą temperaturę (około 12 stopni Celsjusza). Również je, dzięki zastosowaniu pomp ciepła, można wykorzystać do ogrzania budynków - wskazał rozmówca PAP.

W jego ocenie obecnie niewystarczająco są też zagospodarowane takie źródła, jak energia słoneczna, wiatrowa, geotermalna, czy też ta pochodząca z odpadów. Dodatkowo "ważnym narzędziem efektywności energetycznej jest optymalizacja sieci ciepłowniczej".

W rozmowie z PAP Frerot zwrócił uwagę na konieczność zagospodarowania biogazu, który po oczyszczeniu również może posłużyć do produkcji energii elektrycznej.

-Jako sposób zagospodarowania odpadów może on stanowić alternatywę dla surowców kopalnych, przyczyniając się do wdrażania gospodarki o obiegu zamkniętym - dodał szef Veolii.

Jednocześnie ocenił, że w przyszłości będziemy mieli do czynienia z miksem zróżnicowanych źródeł energii odnawialnej.

- Dzięki inteligentnym systemom zarządzania będziemy mogli dostosować źródła i wolumeny produkcji do zapotrzebowania w danym miejscu. Będzie to energia pochodząca zarówno z ciepłowni, jak i paneli umieszczonych na dachach budynków, a także z energii odpadowej i geotermalnej - powiedział.

Zwrócił też uwagę, że wraz z rozwojem elektromobilności będzie można sięgać po baterie samochodowe i wykorzystać je jako istotny element sieci składowania zasobów energetycznych.

Veolia to międzynarodowy koncern działający m.in. w sektorze energetycznym i wodno-ściekowym i gospodarki odpadami. Na całym świecie zatrudnia prawie 170 tys. osób. Jak podaje w 2017 roku dostarczyła wodę pitną dla 62 mln ludzi, wyprodukowała prawie 55 mln megawatogodzin energii i zagospodarowała 47 mln ton metrycznych odpadów.


×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Prezes Veolii: rosnąca populacja miast rodzi wyzwania dla przemysłu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!