XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Prezydenci Polski i Litwy: mostu nie ma, ale będzie

Prezydenci Polski i Litwy: mostu nie ma, ale będzie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska i Litwa nie podpisały w środę długo oczekiwanej umowy dotyczącej budowy tzw. mostu energetycznego pomiędzy swoimi systemami elektroenergetycznymi, oficjalnie ze względów technicznych. Kraje przesunęły termin podpisania umowy na koniec roku.

- Ustaliliśmy, że most energetyczny musi być - i będzie - zbudowany - powiedział prezydent Litwy Valdas Adamkus podczas konferencji prasowej w środę. - Dziś podpisanie umowy nie było możliwe ze względów technicznych, jako że nie utworzono jeszcze spółki mającej zarządzać projektem. Ale sądzę, że w ciągu tygodnia, dwóch uda nam się rozwiązać problem, a umowa zostanie podpisana do końca roku - cytuje za agencją Interfax portal onet.pl.

Prezydent RP Lech Kaczyński podkreślił, że współpraca pomiędzy Polską a Litwą musi również uwzględniać wspólny udział w projekcie budowy nowej elektrowni atomowej w Ignalinie na Litwie.

- Elektrownia i most muszą być zbudowane - powiedział Kaczyński. - Jednakże Polska musi otrzymać określoną ilość megawatów z Ignaliny, a Polska musi wykonać pracę nad tym, aby most był efektywny. Trzeba dokonać dużych zmian w systemie przesyłowym. Ale sądzę, że umowę będzie można podpisać w krótkim czasie.

Minister gospodarki Piotr Woźniak mówił wcześniej, że Polska chce otrzymać 1.000-1.200 MW mocy z Ignaliny niezależnie od poziomu swojego udziału kapitałowego w inwestycji. W środę Woźniak podtrzymał żądanie.

- Koszt budowy mostu energetycznego wyniesie 626 mln euro, więc aby ta decyzja była efektywna, potrzebujemy dostępu do 1.000-1.200 MW mocy - powiedział minister w trakcie szczytu energetycznego w Wilnie.

Polska, Litwa, Łotwa i Estonia planują budowę nowej elektrowni, która ma zastąpić obecnie działającą elektrownię, która ma zostać wyłączona do 2009 r. Łączna moc nowej elektrowni ma wynieść 1.600-3.200 MW.

Nowa elektrownia ma zostać uruchomiona w 2015 r. i kosztować 3-5 mld euro. Litwa ma mieć 34% udziału w kapitale spółki, a pozostałe trzy kraje po 22%.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezydenci Polski i Litwy: mostu nie ma, ale będzie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!