Prezydent Łotwy sceptyczny ws. budowy siłowni na Litwie

Prezydent Łotwy sceptyczny ws. budowy siłowni na Litwie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezydent Łotwy Andris Berzinis sceptycznie ocenia, możliwość udziału jego kraju w projekcie budowy siłowni atomowej na Litwie - informują w piątek litewskie media.

Chodzi o nową elektrownię jądrową Visaginas na Litwie. Jej budowa ma być wspólnym projektem Litwy, Polski, Łotwy i Estonii. Udziały w przedsięwzięciu ma mieć Polska poprzez spółkę PGE.

"Ten projekt jest potrzebny Litwie" - powiedział Berzinis w wywiadzie dla łotewskiego dziennika "Neatkariga Rita Avize". Przypomniał o trudnej sytuacji finansowej Łotwy, jej zadłużenie sięga 45 proc. PKB. W ocenie prezydenta, Łotwa "nie może zwiększać swego zadłużenia".

"Powinienem troszczyć się o swoje państwo i dobrobyt jego mieszkańców. Zaciągnięcie jeszcze większego długu zmniejszy poziom dobrobytu" - powiedział prezydent Łotwy.

Prezydent Łotwy przed tygodniem po raz pierwszy poinformował, że jego kraj z powodów finansowych nie będzie uczestniczył w projekcie budowy siłowni. We wtorek prezydent Litwy Dalia Grybauskaite powiedziała, że Łotwa będzie uczestniczyła w projekcie, a formy jej uczestnictwa zostaną omówione w przyszłym tygodniu podczas wizyty Berzinisa w Wilnie.

Premier Litwy Andrius Kubilius zaznacza, że wycofanie się Łotwy z projektu nie przeszkodzi w jego realizacji.

W czwartek litewski rząd ogłosił, że przetarg na realizację nowej elektrowni atomowej wygrała japońsko-amerykańska korporacja GE-Hitachi Nuclear Energy.

Litwa, od czasu zamknięcia starej elektrowni w Ignalinie, musi importować 80 proc. energii z Rosji. W nowej elektrowni większość udziałów miałby objąć inwestor strategiczny, pozostałe - spółki energetyczne z Łotwy, Estonii i Polski (PGE).

Zgodnie z planem inwestor strategiczny będzie mieć 51 proc. udziałów, Litwa chce mieć 34 proc., a reszta przypadnie partnerom.

Lokalizacja przyszłej elektrowni składa się z dwóch działek, przylegających od wschodu i zachodu do starej siłowni, nad kanałami na południowym brzegu jeziora Druksiai (Dryświaty). Teren wschodni może zmieścić dwa reaktory, trzeci - w razie potrzeby - może stanąć na zachodnim. Gotowe już dokumenty środowiskowe zezwalają na docelową moc rzędu 3400 MW.

Zakłada się, że prace budowlane przy elektrowni rozpoczną się w 2014 roku, a w 2020 roku siłownia rozpocznie produkcję energii elektrycznej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezydent Łotwy sceptyczny ws. budowy siłowni na Litwie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!