Priorytetem prywatyzacja chemii i energetyki

Priorytetem prywatyzacja chemii i energetyki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Uzyskanie planowanych przychodów z prywatyzacji w 2009 r. będzie nie lada wyzwaniem. Jak przyznaje wiceminister skarbu Krzysztof Żuk, spółki mogą w tej chwili liczyć wyłącznie na inwestorów branżowych

Kilka dni temu minister skarbu Aleksander Grad podtrzymał dotychczasową strategię prywatyzacji na 2009 r. W czwartek o planach na ten rok i wykonaniu założeń za 2008 r. mówił posłom z Sejmowej Komisji Skarbu wiceminister Krzysztof Żuk. Priorytetem, jak podkreślano wcześniej, ma pozostać prywatyzacja chemii i energetyki. MSP zmieniło jednak podejście w stosunku do dwóch firm z tego ostatniego sektora: Energa i Tauron, pierwotnie przymierzane do debiutów giełdowych, najprawdopodobniej trafią w ręce inwestorów branżowych. Samo MSP przyznaje jednak, że osiągnięcie zaplanowanych przychodów będzie sporym wyzwaniem - czytamy w "Rzeczpospolitej".

– Przygotowujemy ofertę PGE, choć ostateczne decyzje odnośnie debiutu jeszcze nie zapadły – mówił cytowany przez dziennik Krzysztof Żuk. – Chcemy też dokończyć prywatyzację Enei, o ile rozwiązania zaproponowane przez doradców będą satysfakcjonujące.

Inne transakcje, z których skarb chce uzyskać planowane 12 mld zł, to sprzedaż resztówek energetycznych na rzecz Vatenfalla i udziałów w GPW inwestorowi branżowemu. Reszta środków ma pochodzić z ok. 300 drobniejszych projektów, które dziś są na różnych etapach zaawansowania. Trwają też wyceny pierwszej grupy spółek chemicznych (ZAT, ZAK, Ciech) – doradca ma skończyć pracę w II kwartale - informuje "Rz".

W 2008 r. resort skarbu zrealizował 117 projektów prywatyzacyjnych. Kolejnych 59 nie udało się jednak zamknąć, bo nie wyłoniono inwestora. Większość tych niedokończonych transakcji przypadła na ostatni kwartał ubiegłego roku.

– Mimo ograniczonego dostępu do inwestorów będziemy się starali pozyskać możliwie największe korzyści dla budżetu państwa i samych firm – mówił Żuk. – Liczymy zwłaszcza na inwestorów z Dalekiego Wschodu, bo teraz tylko tam jest kapitał do wzięcia. Nie ma obaw, by nie pojawili się oni w przypadku spółek energetycznych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Priorytetem prywatyzacja chemii i energetyki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!