Problemy finansowe Europy utrudniają negocjacje w Durbanie

Problemy finansowe Europy utrudniają negocjacje w Durbanie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jeszcze trzy dni mają uczestnicy konferencji klimatycznej ONZ w Durbanie na podpisanie nowego porozumienia, zastępującego protokół z Kioto, które pozwoli ograniczyć emisję CO2. W środę zaczyna się spotkanie przedstawicieli wysokiego szczebla.

"Potrzebujemy globalnych ram, bo jasne jest, że w obecnym kształcie protokół z Kioto nie jest wystarczającym narzędziem do walki ze zmianami klimatu. Obecnie gotowość do przyjęcia drugiego okresu rozliczeniowego z Kioto deklaruje tylko 4-5 krajów oprócz UE. Unia nie może walczyć sama o ochronę klimatu" - podkreślił, cytowany w komunikacie resortu, minister środowiska Marcin Korolec. Minister uczestniczy w konferencji w Durbanie (w RPA), która trwa od 28 listopada.

Stanowisko unijne na szczycie ONZ prezentuje minister Korolec, w związku z polską prezydencją, wspólnie z komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard.

Unia chce, żeby w Durbanie uzgodniono plan dojścia do nowego globalnego porozumienia klimatycznego, które zaakceptują wszystkie główne gospodarki świata. UE chce też przedłużenia protokołu z Kioto, jako etapu dojścia do wiążącego porozumienia.

Obowiązujący do 2012 r. protokół z Kioto jest prawnie wiążącym porozumieniem, w ramach którego kraje, które go ratyfikowały, są zobowiązane do redukcji emisji do 2012 r. o 5,2 proc. w porównaniu z rokiem 1990. Poza protokołem pozostają najwięksi emitenci, m.in. USA i Chiny.

Celem ograniczenia emisji CO2 ma być zahamowanie efektu cieplarnianego - wzrostu średniej temperatury na świecie. Chodzi o niepodwyższanie temperatury powyżej 2 st. Celsjusza powyżej średniej temperatury na świecie z okresu przed rozwojem przemysłu.

Korolec, cytowany w komunikacie podkreślił, że negocjacje w Durbanie komplikuje sytuacja ekonomiczna w Europie i na świecie. "Jesteśmy w bardzo trudnym okresie, jeśli chodzi o kontekst ekonomiczny, szczególnie w Europie" - przypomniał.

W jego ocenie, żeby wynik szczytu w Durbanie był satysfakcjonujący, potrzeba "wysiłku negocjacyjnego" ze strony pozostałych globalnych partnerów.

Ostatnie trzy dni negocjacji podczas poprzednich dorocznych szczytów klimatycznych zwykle prowadziły do skonkretyzowania stanowisk i przyjęcia wspólnych ustaleń. W Durbanie do tej pory rozmawiali eksperci i urzędnicy, teraz do pracy siadają politycy i ludzie podejmujący w imieniu swoich krajów decyzje i zobowiązania.

O tym, że w Durbanie jest możliwość porozumienia, świadczy wypowiedź głównego chińskiego negocjatora Xie Zhenhua cytowanego przez agencję dpa, który oświadczył w poniedziałek, że Pekin zasadniczo jest gotów na wiążący międzynarodowo układ klimatyczny. Chiny emitują najwięcej CO2 na świecie.

W październiku UE uzgodniła w Luksemburgu, że chce ratować proces światowych negocjacji klimatycznych i choć inni emitenci unikają zobowiązań ws. obniżania emisji CO2, KE chce w przyszłym budżecie polityki spójności 2014-20 przeznaczyć na cele klimatyczne 17 mld euro - wobec 9 mld euro obecnie.

W 2010 roku emisja CO2 na świecie osiągnęła rekordową wielkość - ponad 10 mld ton i w stosunku do 2009 roku była wyższa o 5,9 proc. - poinformowali ostatnio naukowcy w czasopiśmie "Nature Climate Change".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Problemy finansowe Europy utrudniają negocjacje w Durbanie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!